10/07/2022
Escapers 9 20 19 14 - 62 -
Gran Μανάρια 21 13 16 15 - 65 -

Με ένα τρίποντο διάφορα τα Gran Μανάρια!

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν οι Escapers και τα Gran Μανάρια μετά το πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 της Summer D2-League, καθώς το συγκρότημα του Μπρέμπου κέρδισε δύσκολα με 62-65 στο Basketaki Arena, παίρνοντας μικρό προβάδισμα πρόκρισης!

Με το μαχαίρι στα δόντια ξεκίνησε το ματς για τα Gran Μανάρια, καθώς με 6 πόντους του Αντώνη Τσίγκου, 5 του Λιάκου, 4 του Ισίδωρου Τσίγκου και έμμεσο τρίποντο του Παπαευσταθίου, προηγήθηκαν με 6-21. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 9-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Γάτος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει άλλους 5 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι Escapers βρήκαν τα πατήματά τους και με 6 πόντους του Βενέτη, 4 του Γάτου, 4 του Κοσμά και τρίποντα των Τσιγκλιτσή – Βρακά, πλησίασαν στους 5, 29-34. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Νερούτσος και Σκιαδόπουλος με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Τάγκα συνέχισε την αντεπίθεσή της και με δύο τρίποντα του Βρακά, 5 πόντους του Κοσμά και 4 του Ιωσηφίδη, πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 48-47, 1:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε το συγκρότημα του Μπρέμπου σε θέση οδηγού με 48-50, με τους Σκληρό και Ισίδωρο Τσίγκο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 48-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, με τα Gran Μανάρια να επικρατούν τελικά με 65-62, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σκληρού, Αντώνη Τσίγκου και Παπαευσταθίου. Για τους Escapers στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κοσμάς και Γάτος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 17/39 δίποντα και 7/20 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/20 βολές, 24/41 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Escapers ο Γάτος με 18 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Αντώνης Τσίγκος με 14 πόντους (triple-double), έχοντας 4/6 βολές, 5/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 10 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Escapers (Τάγκας): Ιωσηφίδης 4 (1), Τάγκας, Γάτος 18 (2), Βενέτης 8, Βρακάς 9 (3), Τσιγκλιτσής 5 (1), Κοσμάς 15, Μπομπότης 3

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Πέππας, Τσίγκος Α. 14, Λιάκος 4, Τσίγκος Ι. 12, Ηλίας 2, Σκιαδόπουλος 3 (1), Νερούτσος 4, Καραμπούλας 2, Σκληρός 18 (1), Παπαευσταθίου 6 (1), Καμπόλης

Τι μας άρεσε: Τόσο οι πολλές ανατροπές του αγώνα, όσο και η εκπληκτική εμφάνιση του Αντώνη Τσίγκου!