05/11/2022
Komodo Dragons 11 18 7 15 - 51 -
Blastiakos 16 18 15 15 - 64 -

Με ενέργεια και άμυνα πήρε τη νίκη ο Blastiakos!

Σάββατο απόγευμα 5 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, ο Blastiakos με εξαιρετική άμυνα , πάρα πολλή ενέργεια και ταχύτητα στο παιχνίδι του, οδήγησε την κούρσα απ’ την αρχή και έφτασε σχετικά άνετα στην τελική επικράτηση με 51 – 64 απέναντι στους άστοχους Dpg Warriors.

Ο Blastiakos μπήκε με περίσσεια όρεξη στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτο βιολί στην επίθεση τον Θεοδωρομανωλάκη με 8 πόντους, κρατούσε το προβάδισμα με 11 – 16. Για τους γηπεδούχους που κυνηγούσαν από την αρχή το σκορ, ξεχώρισαν Βεργόπουλος και Ντάος που πέτυχαν από 4 πόντους, με τον Βαζαίο να προσφέρει ένα τρίποντο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλό από ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ψηλά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να προηγούνται 29 – 34. Ο Σωτηρίου πήρε την ομάδα του από το χεράκι με 8 πόντους, με τους Γεροντάκη με 6 και Λόλα με 4 πόντους να δίνουν λύσεις.  Για τους Warriors ξεχώρισε ο μπόμπερ Καζαντζιάν που πέτυχε τρία τρίποντα, με τον Ντάο να βγάζει εμπειρία και να δίνει λύσεις με 4 πόντους.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τον Blastiako να παίζει καταπληκτική άμυνα και με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Λόλα με 5 και Θεοδωρομανωλάκη – Okungbowa με 4 πόντους αντίστοιχα, να ανεβάζει την διαφορά στο + 13. Για τους Dpg που δεν έβρισκαν εύκολα λύσεις στην επίθεση, ένα τρίποντο έβαλε ο Ντάος και από ένα καλάθι Βεργόπουλος και Βαζαίος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους να διεκδικήσουν κάτι, με τον Κλεφτόγιαννη να βγαίνει μπροστά με 7 πόντους και τον Καζαντζιάν να σκοράρει ακόμα δύο φορές απο τα 6.75, αλλά ο Blastiakos , με τον Τροχαλιά να ηγείται με 5 πόντους και τους Σωτηρίου – Γεροντάκη να βάζουν από ένα τρίποντο, έφτασε στο τελικό 51-64.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ανδρέας Λόλας με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ντάος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Dpg είχαν 11/38 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 5/9 βολές, κατέβασαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ,έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Ο Blastiakos είχαν 13/31 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 8/15 βολές, κατέβασε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Dpg Warriors(Βεργόπουλος): Αγάς, Βαζαίος 5, Βεργόπουλος 7(11ρ.), Καζαντζιάν 15, Κλεφτογιάννης 7, Ντάος 13(9ρ.), Παπαγεωργίου,Ρόκιζας 4.

Blastiakos(Γεροντάκης): Γεροντάκης 8, Θεοδωρομανωλάκης 18(7ρ.), Λόλας 12(12ρ.), Σωτηρίου 12, Τροχαλιάς 10(9ρ.),Ogungbowa 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομακτική ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ για 40 λεπτά οι νικητές.