13/11/2022
Blastiakos 14 19 29 16 - 78 -
Kinglooney Tunes 18 18 16 14 - 66 -

Με Ευρωλιγκάτο τρίτο δεκάλεπτο, την τέταρτη νίκη του ο Blastiakos!

Βράδυ Κυριακής και στο κλειστό των Μελισσίων παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση ανάμεσα στον Blastiako και τους KingLooney Tunes, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Development League. Με ρεκόρ 3-2 εμφάνιστηκε ο νεοσύστατος στην διοργάνωση Blastiakos, που αν εξαιρέσουμε τις δύο πρώτες αναγνωριστικές αγωνιστικές του πρωταθλήματος, έχει μια καλή και μεστή πορεία. Από την άλλη οι παλιοί γνώριμοι KingLooney κατέβηκαν με ρεκόρ 4-1, έχοντας ξεκινήσει την σεζόν με τους καλύτερους οιονούς. Βασική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν τα ρόστερ, καθώς ο Blastiakos παρατάχθηκε με δέκα άτομα, ενώ οι Tunes μόλις με έξι! Και οι δύο ομάδες χρειαζόντουσαν την νίκη για να εμφανιστούν ή να παραμείνουν στα υψηλά στρώματα του ομίλου. Τελικά οι "Μπλε" ήταν αυτοί που ευτύχισαν να πανηγυρίσουν, μετά από ένα διαστημικό τρίτο δεκάλεπτο!

Το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν καλύτεροι. Τριτάκης και Παπουλίας ήταν μπροστάρηδες στην επίθεση με 12 από τους 18 πόντους της περιόδου, ενώ Βαχαβιώλος και Πουλοκέφαλος έδωσαν μικρό στήριγμα με 5 ακόμα. Από την άλλη το παιχνίδι ήταν λίγο πιο μοιρασμένο. Κανείς από το συγκρότημα του Γεροντάκη δεν ξεχώρισε επιθετικά, με την ομάδα του να πετυχαίνει συνδυαστικά 14 πόντους. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους King να είναι μόλις 4 πόντους μπροστα(14-18).

Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες ξεκίνησαν να βγάζουν ένταση και ενέργεια και να μάχονται σώμα με σώμα. Σωτηρίου και Τροχαλιάς είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο σκοράρισμα με 11 πόντους! Από την άλλη Πουλοκέφαλος και Μάγκος είχαν ξεμουδιάσει και με 12 δικούς τους πόντους έδιναν μικρό προβάδισμα στην ομάδα τους. Πολυ ανταγωνιστικό δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με περίσσεια άνεση. Η ανάπαυλα ήρθε, με τους Tunes να κρατάνε το τιμόνι στο+3(33-36).

Δεύτερο ημίχρονο και οι φιλοξενούμενοι δεν ήξεραν τι τους περίμενε.... Ο Blastiakos πήρε Σουπερμαντολίνη στην διάρκεια της διακοπής και έτρεξε ένα σερί 20-4(!!!). Με τους γηπεδούχους να σκοράρουν κατά ριπάς, είτε σε αιφνιδιασμούς, είτε σε τρίποντα, η διαφορά εκτοξεύτηκε σε διψήφιο! Τέσσερα λεπτά πέρασαν και τότε οι Looney ξεκίνησαν να συγκεντρώνονται και να βρίσκουν ξανά τις ανάσες τους. Αλλεπάλληλα τα καλάθια εκατέρωθεν, με την τρίτη στροφή να κλείνει στο 62-52 υπέρ του συγκροτήματος του Γεροντάκη!  Σαρανταπέντε πόντοι ήταν η συνολική συγκομιδή του δεκαλέπτου!

Η τελευταία πράξη ήταν για ακόμα μια φορά μοιρασμένη. Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν σταθερές, με την διψήφια διαφορά των "Μπλε" να μοιάζει τελικά βουνό για τους "Άσπρους". Τριτάκης και Πουλοκέφαλος πάλευαν μέχρι τέλους χωρίς όμως να μπορούν να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το πλεονέκτημά τους και χωρίς να χάσουν την διαφορά έφτασαν στην τέταρτη νίκης τους στο πρωτάθλημα με 78-66!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωτηρίου με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους KingLooney ξεχώρισε ο Πουλοκέφαλος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στα συνολικά στατιστικά ο Blastiakos είχε 18/42 δίποντα, 11/39 τρίποντα, 9/14 βολές, 46 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 6 λάθη και 3 μπλόκ. Oι KingLooney Tunes είχαν 17/36 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/18 βολές, 40 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Blastiakos(Γεροντάκης): Okungbowa 8, Γεροντάκης 4, Θεοδωρομανώλάκης 12, Κάτοικος 1, Καυκαλάς, Λόλας 7, Μόκκας 8, Προβής, Σωτηρίου 20, Τροχαλιάς 18.

KingLooney Tune(Βαχαβιώλος): Βαχαβιώλος 5, Μάγκος 10, Παπούλιας 9, Παυλής 5, Πουλοκέφαλος 18, Τριτάκης 19.

Τι μας άρεσε: Το διαστημικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών και το πάθος των ηττημένων παρά το σερί που δέχτηκαν!