29/10/2023
Emporio Armani 21 12 26 17 - 76 -
ΔΣΑ 21 15 14 16 - 66 -

Με εξαιρετικό Σταυρόπουλο η νίκη της Armani

Σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Στάθη Σταθόπουλου έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους, ο έμπειρος γκαρντ οδήγησε την ομάδα του στη νίκη έχοντας 20 πόντους, 10 ασίστ, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο. Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 7 πόντους, όμως η Armani ροκάνισε τη διαφορά ισοφαρίζοντας στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές, για να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά 3 πόντων για το ΔΣΑ.

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η συνέχεια ανήκε στην Armani που πλησίασε στο σκορ και από το 46 - 50 έτρεξε σερί 13 - 0 για το +9 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά, έφτασαν το προβάδισμά τους μέχρι τους 17 πόντους και έκλεισαν το παιχνίδι στο +10.

Ο Bettson MVP Χρήστος Σταυρόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους, 19 πρόσθεσε ο Θωμάς Αγγέλης, 14 ο Φίλιππος Δάρλας και 10 ο Δημήτρης Κοκοτός.

Πρώτος σκόρερ του ΔΣΑ ήταν ο Μανώλης Καραβιάς με 18 πόντους και ακολούθησαν ο Πέτρος Σταθάτος με 14 και ο Πάνος Ρόμπολας με 10.

Τι μας άρεσε. Πολύ ωραίο παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του με το ΔΣΑ να έχει καλά ποσοστά και την Armani να χρειάζεται να κάνει μεγάλη προσπάθεια έχοντας σε καλή μέρα αρκετούς από τους διαθέσιμους παίκτες της.

Τι δε μας άρεσε. Οι απουσίες έπαιξαν το ρόλο τους και στέρησαν λύσεις και από τις δύο ομάδες.

EMPORIO ARMANI: Αγγέλης 19(2), Δάρλας 14, Κάππας 2, Κοκοτός 10(1), Πατούλας, Σβίγγος 9, Σταυρόπουλος 20(1), Τρίκας Γ., Τρίκας Κ. 2.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Γουργουλέτης 2, Καραβιάς 18(1), Παπαδημητρίου 4(1), Πατούχας, Ρόμπολας 10(1), Σαφαρίκας 8(2), Σταθάτος 14(2), Τσάτσος 8(1), Ψάρρης 2.