12/03/2022
Gladiators 13 12 17 13 - 55 -
Milwaukee Sucks 13 21 17 10 - 61 -

Με fair play οι Milwaukee Sucks!

Με όπλο το βάθος του πάγκου τους οι Milwaukee Sucks κέρδισαν τους Gladiators με 55-61 για την 15η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League, τηρώντας μάλιστα το fair play στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου ο αντίπαλος έμεινε με 4 παίκτες λόγω τραυματισμού του Τσακίρη.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-13. Για τους Gladiators το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Τσακίρης με 7 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους είχε ο Φωτόπουλος και 4 ο Μιχάκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Milwaukee Sucks ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Σαμιωτάκη, 4 του Οικονόμου, 4 του Μαριόλη και τρίποντα των Γκολφινόπουλου – Διαμαντή, βρέθηκαν μέχρι και στο +12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 25-34. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Τσακίρης και Λαδάς με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κυριτσόπουλου διατήρησε εύκολα το τιμόνι στα χέρια της με 42-51, μετά από 4 πόντους του Μαριόλη, 4 του Γάτσιου και τρίποντο του Μιχάκη. Οι Μονομάχοι συνέχιζαν να παλεύουν για να παραμείνουν κοντά στο σκορ, με τον Τσακίρη να πετυχαίνει ακόμη 14 πόντους και τον Αναστασόπουλο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια. Βέβαια, στο τέλος του δεκαλέπτου ο Τσακίρης αποχώρησε λόγω τραυματισμού από το ματς, αφήνοντας την ομάδα του με 4 παίχτες.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Gladiators, αν και με 4 παίχτες, κατάφεραν με 7 πόντους του Πρίτσου και δύο τρίποντα του Αναστασόπουλου να πλησιάσουν στον πόντο, 55-56, 3:30 για την λήξη. Τελικά οι Milwaukee Sucks έφτασαν στη νίκη με 55-61, χάρη σε 4 πόντους του Μαριόλη και τρίποντο του Γκολφινόπουλου, τηρώντας το fair play στα τελευταία λεπτά του αγώνα!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 9/32 δίποντα και 11/32 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/4 βολές, 20/61 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Μαζψσαν 66 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 12 λάθη.

Πολυτιμότερος των Gladiators ο Τσακίρης με 28 πόντους, έχοντας 4/7 βολές, 3/5 δίποντα και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος των Milwaukee Sucks ο Μαριόλης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 6/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Gladiators (Τσακίρης): Αζάρ, Τσακίρης 28 (6), Πρίτσος 9 (1), Αναστασόπουλος 11 (3), Λαδάς 7 (1)

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος): Μιχάκης 9 (1), Διαμάντης 5 (1), Μελιγκώνης, Φωτόπουλος 7 (1), Σαμιωτάκης 5 (1), Μαριόλης 14, Γκολφινόπουλος 6 (2), Γανέλης, Οικονόμου 8, Γάτσιος 7

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Gladiators, αλλά και το fair play των Milwaukee Sucks!