06/10/2024
Citydogs 4 9 19 17 - 49 -
Flint Tropics 16 11 11 6 - 44 -

Με φοβερή ανατροπή οι CityDogs!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο μπάσκετ και βρήκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Τα αδέλφια Γκατζηρούλη πέτυχαν από 6 πόντους έκαστος και έβαλαν μπροστά τους Tropics με 4-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι κινήθηκαν σε ρηχά νερά και σημείωσε μόνο 4 πόντους από τον Bartosz.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους CityDogs να αρχίζουν να λύνονται επιθετικά και να βρίσκουν σκορ κοντά στο καλάθι από τους Bartosz και Arkadiusz. Έξω από την γραμμή των 6.75 βρήκαν σκορ οι Milosevic και Φιλλίπας, με το ημίχρονο να κλείνει στο 13-27 για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη οι Tropics βρήκαν γρήγορο τρίποντο από τον Γράσσο, αλλά στην συνέχεια έδειξαν να μένουν από λύσεις, με τους CityDogs να το εκμεταλλεύονται και μειώνουν την διαφορά. Bartosz και Arkadiusz συνέχισαν να κυριαρχούν κοντά στο καλάθι μειώνοντας σε 32-38 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Flint Tropics έμειναν από δυνάμεις, με τον Σεραφείμ Γκατζηρούλη να προσπαθεί κυρίως σουτ τριών πόντων. Το μομέντουμ ήταν με τους γηπεδούχους, με τον Bartosz να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του και να ολοκληρώνει μια σπουδαία ανατροπή, με τους CityDogs να φεύγουν με την νίκη επικρατώντας με 49-44.

NovibetMVP αναδείχθηκε ο Bartosz Madrzakowski με 28 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζαμτζής με 8 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

CityDogs (Καραμάνογλου): Καραμάνογλου, Τσομπάνογλου, Καλιάρας, Madrzakowski 28, Madrzakowski 13, Νικολάτος, Μετζεσέμης, Φιλλιπας 3, Milosevic 5

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Σκαμαντζούρας 2, Τζαμτζής 8, Γκατζηρούλης 9, Γκατζηρούλης 11, Τσέκερης 4, Τζανετής 5, Γράσσος 5, Ευθυμιόπουλος

Τι μας άρεσε: Η σπουδαία ανατροπή των γηπεδούχων!