18/10/2021
Aladalon 21 26 13 16 - 76 -
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 13 8 8 15 - 44 -

Με φόρα οι Aladalon!

Με φόρα στο πρωτάθλημα της Development μπήκαν οι Aladalon το βράδυ της Κυριακής 17 Οκτωβρίου, καθώς με ωραίο μπάσκετ , διπλάσια ριμπάουντ και ταχύτητα στον αιφνιδιασμό επικράτησαν εύκολα με 76 – 44 του χτυπημένου από τραυματισμούς Αρισταίου.

Απολαυστικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Aladalon με τον Σουβλέρη (7) να δίνει τον ρυθμό και τον Βαγγέλη(6) από κοντά στο σκοράρισμα ξέφυγαν 21 – 13 του Αρισταίου που είχε σημείο αναφοράς τον Σοφούλη με 7 πόντους.

Με το γκάζι κολλημένο στο τέρμα μπήκαν οι γηπεδούχοι στην δεύτερη περίοδο και έτρεξαν σερί 10 – 0 με τον Βαγγέλη(6) να τελειώνει εύκολα τους αιφνιδιασμούς(31-13). Ο Αρισταίος βρήκε τρόπο να αντιδράσει προσωρινά με τρίποντα από Β.Παούρη και Ρουσουνέλο , αλλά το κόκκινο τρένο ήταν ασταμάτητο. Με τον Βαγγέλη μηχανοδηγό να βάζει ακόμα 7 πόντους , οι Aladalon πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 47 – 21.

Οι Aladalon έδειχναν ασταμάτητοι και στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Σουβλέρη(4) και Μιχαηλίδη(5)στην επίθεση έστειλαν την διαφορά στους 36(59-23). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Αρισταίου πήρε λίγο τα πανω της με 4 του Ψημίτη και καλάθια από Κοζαδίνο, Παούρη για το 60-29.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο με το σκορ της διαφοράς να μένει ψηλά. Οι γηπεδούχοι με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Μέη(8) και Βαγγέλη(6) πέτυχαν 16 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη , Β. Παούρης με 7 και Σοφούλης, Ψημίτης, Ρουσουνέλος και Κοζαδίνος μείωσαν στο τελικό 76-44.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε Βασίλης Βαγγέλης με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Παούρης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Οι Aladalon είχαν 29 / 57 δίποντα, 1 / 18 τρίποντα, 15 / 30 βολές, κατέβασαν 66 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Ο Αρισταίος είχε 14 / 42 δίποντα, 5 / 27 τρίποντα, 1/7 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 23 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος):Μελανοφρύδης 3, Μιχαηλίδης 11 (17ρ,8κλ.) Σουβλέρης 11 (5ασίστ), Βαγγέλης 30 (13ρ.), Μέης 16(11ρ.), Κτενίδης 3(9ρ,6ασιστ).

Αρισταίος(Δεμένεγας): Ρουσουνέλος 5 (6ρ.), Ψημίτης 4, Βρεττός, Τούντας 2(8ρ.), Ν. Παούρης, Μπερκέτης 4, Σοφούλης 11, Κοζαδίνος 4, Β. Παούρης 14.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα στην επίθεση των Aladalon!