02/03/2022
Beerokoillers 14 5 18 12 - 49 -
Sikamino Bulls 12 11 7 13 - 43 -

Με φόρα στα ντέρμπι οι Beerokoillers!

Βράδυ Τρίτης στο Basketaki Arena οι Beerokoillers (10-3) υποδέχθηκαν τους Sikamino Bulls (5-9) με σκοπό να παραμείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του δεύτερου ομίλου της D2 League. Η ομάδα του Μανδηλαρά με όπλο το εξαιρετικό της τρίτο δεκάλεπτο και την συμπαγή αμυντική λειτουργία κατάφερε να επικρατήσει με 49-43. Κάπως έτσι, λοιπόν, οι Beerokoillers παραμένουν στην πρώτη θέση με ισοβαθμία και πάνε με φορά στα κρίσιμα προσεχή παιχνίδια απέναντι σε Bulldogs και Team Niko. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τους τυπικά γηπεδούχους και μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Οι Beerokoillers, μάλιστα, βρήκαν σκορ από 6 διαφορετικούς παίκτες. Στην άλλη πλευρά,  ο Πέτρος Πίτλιγγερ ξεκίνησε ζεστός σκοράροντας 6 πόντους και έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Αχιλλέα Πάχη (3π.) και Ευθύμη Γεωργίου (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 14-12.

Εναλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτο μισού. Οι Bulls βελτιώθηκαν αισθητά στα μετόπισθεν, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 5 πόντους. Πέτρος Πίτλιγγερ (4π.) και Ευθύμης Γεωγίου (5π.) συνέχισαν να ξεχωρίζουν επιθετικά για τους Sikamino που κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με +4. Οι Beerokoillers διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, αφού μόνο οι Σπύρος Καπελλές (3π.) και Απόλλωνας Λιακόπουλος (2π.) βρήκαν το δρόμο προς αντίπαλο καλάθι. Σκορ ημιχρόνου, 19-23.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, οι Beerokoillers άλλαξαν πρόσωπο. Με μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα (7 πόντοι παθητικό) και σωστές επιλογές στην επίθεση οι πρωτοπόροι ανέτρεψαν γρήγορα την εις βάρος τους κατάσταση. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Bulls που από το +4 του ημιχρόνου βρέθηκαν στο -7. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-30.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο Μενίδι με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά για τη νίκη και το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο. Ανώτεροι στα σημεία αποδείχθηκαν οι Beerokoillers που βασίστηκαν κυρίως στους Αλέξανδρο Νεοφύτου (4π.) και Ψεματίκα (4π.). Πέτρος Πίτλιγγερ και Ευθύμης Γεωργίου (4π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια που κράτησαν τους Sikamino σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τέλος, αλλά δεν ήταν αρκετά για να τους δώσουν και την πολυπόθητη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Beerokoillers είχαν 15/43 δίποντα, 3/26 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Sikamino Bulls είχαν 14/50 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 7 μπλοκ !

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Απόλλωνας Λιακόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 29 λεπτά συμμετοχής. Από του ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Πίτλιγγερ με 20 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Beerokoillers (Μανδηλαράς) : Παπαλάμπρου 2 (4 ριμπ.), Μανδηλαράς 9 (4 ριμπ., 2 ασί., 3 κλεψ., 1 τρίπ.), Ψεματίκας 8 (7 ριμπ.), Λιακόπουλος 6 (14 ριμπ., 2 κλεψ.), Καπελλές 12 (5 ριμπ., 4 ασί., 4 κλεψ., 2 τρίπ.), Νεοφύτου 8 (11 ριμπ., 2 ασί., 1 μπλοκ), Καλαμάρας 4 (6 ριμπ.).

Sikamino Bulls (Πολίτης) : Πίτλιγγερ 20 (9 ριμπ., 2 τρίπ., 1 μπλοκ), Τσιγκουνάκης 1 (7 ριμπ., 4 μπλοκ), Σιδέρης 4 (4 ριμπ.), Πάχης 5 (4 ριμπ.), Γεωργίου 13 (17 ριμπ., 4 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ., 2 μπλοκ), Πολίτης (2 ριμπ.).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς της αναμέτρησης και αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα.