15/07/2021
New World Fix 12 11 9 11 - 43 -
Hood BC 13 12 18 21 - 64 -

Με φόρα στα προημιτελικά η Hood!

Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά της Summer Master League η Hood, καθώς παίζοντας τρομερό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος επικράτησε των New World Fix με 43-64 στο κλειστό του Κολωνού!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Hood να προηγείται με 12-13, χάρη σε 5 πόντους του Χαριτόπουλου και τρίποντα των Κατσούρη – Σαρρή. Ο Σιάποντης με δύο τρίποντα και οι Κιτσαντάς, Μπαρμπερίδης και Κανελλόπουλος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το βραχύ προβάδισμα, 23-25, μετά από 6 πόντους του Κατσούρη. Τους New World Fix κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Κανελλόπουλος και Καραγιαννίδης με 4 πόντους έκαστος.

Με 5 πόντους του Καραγιαννίδη και δίποντα των Σιάποντη – Κανελλόπουλου, οι οράνιε πήραν κεφάλι στο σκορ στα μέσα της τρίτης περιόδου με 32-30. Κάπου εκεί η ομάδα του Πατσάκα ξύπνησε και με τους Χαριτόπουλο και Γιάτσε να πετούν φωτιές με 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 32-43, τρέχοντας 13-0 σερί. Σκορ τρίτης περιόδου 32-43!

Παίζοντας με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και στην τελευταία περίοδο, η Hood έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 43-64, έπειτα από 9 ακόμη πόντους του ασταμάτητου Χαριτόπουλου, 5 του Σαρρή και τριποντάκι του Γιάτσε. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της τελευταίας περιόδου η παρέα του Γαλανού να απειλήσει τον αντίπαλο, με τους Ντρες, Σιάποντη και Καραγιαννίδη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/3 βολές, 10/29 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/4 βολές, 15/45 δίποντα και 10/31 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των New World Fix ο Σιάποντης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Hall of Brands mvp της Hood ο Χαριτόπουλος με 24 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 7/16 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

New World Fix (Γαλανός): Λογγίτσης, Ντρες 6 (2), Τσεκουρλούκης, Πισσάνος,  Κανελλόπουλος 8, Σιάποντης 11 (3), Μπαρμπερίδης 5 (1), Κιτσαντάς 4, Καραγιαννίδης 9 (1)

Hood (Πατσάκας): Γιάτσε 9 (3), Θεοδώρου, Πρωτόγερος 4, Ποστόλλη 2, Σαρρής 10 (2), Λαύκας 2, Μπέσιος 2, Χαριτόπουλος 24 (3), Κατσούρης 11 (2)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό 19-0 σερί που έτρεξε η Hood!