16/07/2021
Young Ballers BC 15 14 13 22 - 64 -
Campeon Εθνικός Star 5 9 7 7 - 28 -

Με φόρα στην επόμενη φάση οι Young Ballers!

Με μια καταπληκτική εμφάνιση και το πόδι πατημένο στο γκάζι από το πρώτο δευτερόλεπτο, οι Young Ballers κέρδισαν τον Εθνικό Star, έκαναν το 4-0 στον 15ο όμιλο της Development και προκρίθηκαν στις νοκ άουτ αναμετρήσεις της διοργάνωσης.

Το κλειστό του Περιστερίου υποδέχθηκε λοιπόν δύο ομάδες που ήθελαν να τρέξουν (παρά το μικρό και κλειστό ρόστερ τους), με τους Παππά, Ζορμπάνο και Μυρμίγκη να αναλαμβάνουν το επιθετικό κομμάτι και να δίνουν προβάδισμα από νωρίς στους “πράσινους”, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-5.

Βελτιώθηκε ο Εθνικός Star στη συνέχεια, με τους Λάγιο και Σέργη να πρωτοστατούν σε σκορ και ριμπάουντ αντίστοιχα. Mε τον Στεφανάκο όμως να ανεβάζει ταχύτητα, οι Ballers κράτησαν το μεγάλο προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να κλείνει στο 29-14.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον …Παππά, με τον shooting guard των γηπεδούχων να μπαίνει συγκεντρωμένος και …on fire, με το 42-21 να χωρίζει τις δύο ομάδες στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μια ευκαιρία για τις δύο ομάδες να τρέξουν καθώς το αποτέλεσμα είχε εν πολλοίς κριθεί, με το τελικό σκορ να ειναι το 64-28 και τους Young Ballers να συνεχίζουν στην επόμενη φάση!

Hall of Brands Mvp αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Παππάς με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 ασίστ και 6 λάθη. Από πλευράς Εθνικού Star, ξεχώρισε ο Στέλιος Σέργης με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 λάθη.

Συνολικά οι Young Ballers ειχαν 22/58 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 5/10 βολές, 50 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη. Ο Εθνικός Star είχε 12/46 δίποντα, 0/18 τρίποντα, 4/12 βολές, 38 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη.

Young Ballers (Στεφανάκος): Στεφανάκος 10 (10 ριμπ.), Ζορμπάνος 10 (9 ριμπ.), Ράπτης, Ανδρεάδης 17, Μυρμίγκης 12, Παππάς 15 (10 ριμπ.).

Εθνικός Star (Σέργης): Λάγιος 9, Σέργης 8 (14 ριμπ.), Ζουρίδης 5 (13 ριμπ.), Σιαπάνης 6, Λάππας, Κόλλιας.

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!!