12/07/2022
Peristeri Histons 3 6 9 18 - 36 -
Young Ballers BC 18 14 16 7 - 55 -

Με φόρα στους 8 οι Young Ballers!

Με σπασμένα τα φρένα μπαίνουν στα προημιτελικά της Summer D2-League οι Young Ballers, καθώς κέρδισαν για δεύτερη φορά εύκολα τους Peristeri Histons με 36-55 και περιμένουν να μάθουν σήμερα τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Escapers – Gran Μανάρια!

Οι Young Ballers μπήκαν στο παρκέ όπως πράττουν συνήθως, με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και με τους Στεφανάκο – Ζορμπάνο να πετούν φωτιές με 7 πόντους έκαστος, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 3-18. Ο Κλήμης με 2/2 βολές και ο Δερβεντζής με 1/2 ήταν αυτοί που σκόραραν για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Γεωργιάδη και 3 πόντους του Ζορμπάνου, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 9-32. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Peristeri Histons και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μάνο, Κλήμη και Δερβεντζή να έχουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Στεφανάκος ήταν ασταμάτητος και με 6 δικούς του πόντους, 5 του Ανδρεάδη και 3 του Κοσμόπουλου, έβαλαν την παρέα τους στο +30, 18-48. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι Περιστεριώτες να μαζέψουν κάπως την διαφορά, με τον Μάριο Πλινθίδη να πετυχαίνει 3 πόντους και τους Λαμπρόπουλο, Μιχαλόπουλο και Παπαβασιλείου να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 18-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Young Ballers να κερδίζουν με 36-55, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κοσμόπουλου, Βαρκάρη και Ανδρεάδη. Για τους Peristeri Histons στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δερβεντζής, Παπαβασιλείου και Μάριος Πλινθίδης, μαζεύοντας έτσι την διαφορά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 14/56 δίποντα και 0/12 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 6/17 βολές, 17/46 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Peristeri Histons ο Παπαβασιλείου με 9 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 4/12 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp των Young Ballers ο Στεφανάκος με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Peristeri Histons (Μιχαλόπουλος): Δερβεντζής 12, Λαμπρόπουλος 2, Ζακυνθινάκης, Κλήμης 4, Πλινθίδης Ν., Πλινθίδης Μ. 5, Ζήσης, Μιχαλόπουλος 2, Παπαβασιλείου 9, Μάνος 2

Young Ballers (Ράπτης): Στεφανάκος 14 (1), Κοσμόπουλος 7, Κρόκος 3, Ζορμπάνος 12 (1), Βαρκάρης 2, Ανδρεάδης 11 (1), Γεωργιάδης 6 (2)

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των Young Ballers!