14/09/2024
NTUA Diesels 16 10 9 13 - 48 -
Green Rose BC 6 12 12 14 - 44 -

Με φορά από το Summer οι NTUA Diesels!

Οι καλοκαιρινοί πρωταθλητές ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι με τους 5 γρήγορους πόντους του Ζώταλη, για να δώσει συνέχεια στην καλή αρχή των γηπεδούχων ο Τριανταφύλλου με 2 μεγάλα σουτ τριών πόντων. Οι πράσινοι βρήκαν λύσεις από τους Τραγουστή, Πάσχο και Καναβάρο, τελειώνοντας στο -10 το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 16-6.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές επιθετικά βρίσκοντας 4 γρήγορους πόντους από τον Τραγουστή. Ακολούθησε το τρίποντο του Πάσχου για να μειώσουν κάτω από τους 10 στα μέσα τους δεκαλέπτου οι πράσινοι. Για τους γηπεδούχους ο Ζώταλης εμφανίστηκε και πάλι σκοράροντας έξω από την γραμμή των 6.75, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο στο 26-18.

Στην επανάληψη οι πράσινοι μπήκαν στο παρκέ με όρεξη να τρέξουν το γήπεδο και να βρουν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Καναβάρος και Πάσχος έδωσαν τις λύσεις επιθετικά και μείωσαν στους 5 για την ομάδα τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ζώταλη και παρέμειναν σε θέση οδηγού.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το Green Rose έκανε την τελευταία του προσπάθεια να κλέψει το παιχνίδι. Εξαιρετικός Τραγουστής αλλά και ο Νικολακόπουλος βγήκαν μπροστά την κρίσιμη ώρα φέρνοντας το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής. Οι γηπεδούχοι παρόλαυτα αυτά έμειναν ψύχραιμοι και πήραν την νίκη με 48-44 ξεκινώντας με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζώταλης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασσίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τραγουστής με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

NTUA diesels (Ζώταλης): Αντζουλάτος 1, Βερούχης, Βρεττός 1, Δαμάσκος 4, Ζορμπάς 2, Ζώταλης 22, Καραφέρα 2, Λυμπερίου 4, Μιχαλόπουλος, Μουγνάι 6, Τριανταφύλλου 6, Χατζόπουλος

Green Rose (Ροζάκης): Ροζάκης 2, Τραγουστής 15, Δημητρακόπουλος 5, Καναβάρος 4, Λινάρδος 5, Λώλος 2, Νικολακόπουλος 6, Πάσχος 5, Χρισταδουλάκος

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα!