24/06/2021
Black Mamba 16 21 16 22 - 75 -
Gladiators 15 21 27 18 - 81 -

Με φορτσάτο Τσακίρη οι Gladiators!

Το βράδυ της Τετάρτης 23, Ιουνίου στο Basketaki Arena , οι Black Mamba πάλεψαν πολύ και κόντεψαν να φτάσουν σε μεγάλη ανατροπή από το -16, όμως οι Gladiators με τον Βασίλη Τσακίρη σε μεγάλα κέφια κατάφεραν να επικρατήσουν 75 – 81.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Gladiators έβρισκαν σκορ με Αρτεμάκη, Μισιχρόνη και Τσακίρη(6), ενώ στην αντίπερα όχθη οι Mamba είχαν προβάδισμα 16 – 15 με πρωταγωνιστή τον Μπολοτάκη(6) και τρίποντες βόμβες από Φώτογλου και Μελά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ανέβασαν την απόδοσή τους και πήγαιναν ξανά χέρι χέρι. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις κυρίως στην επίθεση με Μπολοτάκη(8), Κωνσταντίνου, Φώτογλου και Μελά, ενώ για τους Μαχητές , Τσακίρης(9), Μισιχρόνης και Σιλιβέστρου τους κρατούσαν σε απόσταση αναπνοής (37 – 36).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου είχαμε εντάσεις και αποβολές για τους Mamba, με αποτέλεσμα οι Gladiators με Τσακίρη(5), Σιλιβέστρου (5) και Αρτεμάκη(6) να κάνουν ότι θέλουν την αντίπαλη άμυνα, να ξεφύγουν 41-57. Οι γηπεδούχοι όμως δεν παράτησαν το ματς, πείσμωσαν και με Μελά και Μπολοτάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους μείωσαν σε 53 – 63.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί να παλέψουν το ματς με 5 πόντους του Φώτογλου και 3 του Μπολοτάκη, η απάντηση όμως από Σιλιβέστρου , Αρτεμάκη έστειλαν ξανά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (61 – 71). Στην συνέχεια οι Black Mamba έβαλαν ακόμα περισσότερη πίεση στους Gladiators καθώς με Κωνσταντίνου, Μπολοτάκη και τρίποντα από Φώτογλου και Μελά μείωσαν σε 73 – 74. Σε εκείνο το σημείο όμως ξέμειναν από δυνάμεις κι έτσι οι προπορευόμενοι , με τον Τσακίρη να πετυχαίνει ακόμα 5 πόντους και τον Αρτεμάκη να προσθέτει ένα δίποντο κλείδωδαν την νίκη με το τελικό 75-81 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 32 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής ο Μπολοτάκης 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Mamba είχαν 21 / 52 δίποντα, 7 / 27 τρίποντα, 12 / 20 βολές, κατέβασαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Οι Gladiators είχαν 18 / 42 δίποντα, 7 / 29 τρίποντα, 24 / 35 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Black Mamba(Δέδες): Κωνσταντίνου 10 (9ρ.), Μαρίτσας 1, Μπολοτάκης 23, Βαμβακάρης 1, Δέδες 9(9ρ.), Φώτογλου 14, Μελάς 17 (8ρ.).

Gladiators(Αρφαράς): Βέλλης 3(6ρ.), Χριστόπουλος 1 (7ρ.),Αρφαράς 2, Τσακίρης 32(9ρ.), Πρίτσος 2, Ρούσσος 4(3ασ.), Σιλιβέστρου 11, Μισιχρόνης 9(6ρ.), Αρτεμάκης 17(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Πολύ υψηλό σκορ για την εποχή και ωραίο μπάσκετ κατα διαστήματα.

Τι δεν μας άρεσε :Οι απουσίες των δύο εμβληματικών κόοουτς(Πρίτσος-Μπασδάνης).