12/11/2023
Kolosos Dunk n' Donuts 23 18 12 18 - 71 -
Ερυθρός Σταυρός 29 18 22 10 - 79 -

Με φοβερή επιθετική τριπλέτα ο Ερυθρός Σταυρός !

Σε ένα πολύ ποιοτικό ματς με υψηλό σκορ και όμορφες φάσεις εκατέρωθεν ο Ερυθρός Σταυρός επικράτησε του Κολοσσού Dunk n’ Donuts κάπως πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 71-79. Μεγάλη εμφάνιση από τον Τάσο Κουτουζή (28π., 6/10 τρ.), από κοντά και οι Μανίκας (24π., 6 ασί.) και Ceka (18π., 9 ασί.), συνθέτοντας μια φοβερή επιθετική τριπλέτα και υπερκαλύπτοντας το κενό της απουσίας του Αγραπίδη.

Τρομερό πρώτο δεκάλεπτο από τις δύο ομάδες, με την εικόνα του αγώνα να θυμίζει ματς σαφώς μεγαλύτερης κατηγορίας. Με τον Κουτουζή (19π., 5/6) να ξεκινά σεληνιασμένος το ματς και τον Ceka (7π.) να δίνει το γρήγορο τέμπο στην ομάδα του Ερυθρού, οι μετέπειτα νικητές μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Με Ταραντίλη (8π.), Καραμπεσύνη (6π.) και Πετρόπουλο (6π.), όμως, να βρίσκουν ρυθμό από νωρίς, ο Kolossos δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να ξεφύγουν, παραμένοντας σε απόσταση δύο σουτ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 23-29.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-18 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Σωτηριάδης (9π.), Καραμπεσύνης (5π.), Πετρόπουλος (2π.) και Ταραντίλης (2π.) τράβηξαν το κουπί για την ομάδα του απόντα Γιώργου Ζαμπούρα, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν κυρίως με Μανίκα (10π.), αλλά και τους Κουτουζή (3π.), Φάλαγγα (3π.) και Πάντζαλη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 41-47.

Μετά την ανάπαυλα ο Ερυθρός εμφανίστηκε πιο προσηλωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα και τρέχοντας με επιμέρους 12-22 έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας. Το δίδυμο Ceka (8π.) - Μανίκας (9π.) συνέχισε να συνεργάζεται υποδειγματικά στο ανοιχτό γήπεδο και το έργο των γηπεδούχων είχε αρχίσει να δυσκολεύει επικίνδυνα, παρά την προσπάθεια των Καραμήτσου (4π.), Σωτηριάδη (4π.), Πετρόπουλου (2π.) και Ταραντίλη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 53-69.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο λίγο η χαλάρωση του Ερυθρού, λίγο το πείσμα του Κολοσσού μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν μέχρι το φινάλε, όμως δεν είχαν για σύμμαχο τον χρόνο και η εμπειρία των φιλοξενούμενων τούς επέτρεψε να διαχειριστούν την κατάσταση και να επιστρέψουν τελικώς στις νίκες, μετά την παρένθεση της περασμένης αγωνιστικής εβδομάδας.

Στο τέλος του αγώνα, ο Kolosos Dunk n’ Donuts είχε 26/66 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Ερυθρός Σταυρός είχε 20/46 δίποντα, 10/26 τρίποντα και 9/15 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 24 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Κουτουζής με 28 πόντους και double-double, έχοντας 4/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Ταραντίλης με 14 πόντους και double-double, έχοντας 7/9 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Kolosos Dunk n’ Donuts (Καραμήτσος) : Καραμήτσος 4, Καραμπεσύνης 13 (3), Παναγιώτου, Πετρόπουλος 10, Στάμου Σ. 9 (1), Στάμου Β. 4, Σωτηριάδης 17, Ταραντίλης 14.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής) : Ceka 18 (2), Ασημομύτης 1, Κολοβός 1, Κουτουζής 28 (6), Μανίκας 24 (1), Πάντζαλης 2, Φάλαγγας 5 (1).

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ του αγώνα.