15/02/2023
Basketόσαυροι 14 17 23 26 - 80 -
Brokers 18 16 22 12 - 68 -

Με φοβερό τέταρτο δεκάλεπτο πήραν την νίκη οι Basketόσαυροι!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Brokers και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα με τον Μοσχάκη και τον Βλάχο να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Basketόσαυροι άργησαν να μπούν στο πνεύμα του παιχνιδιού όμως όταν βρήκαν τα πατήματα τους έμειναν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Παπανικολάου, διαμορφώνοντας το 14-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους με τον Τσαβλίδη να κλέβει πολλές μπάλες και να ανεβάζει τον ρυθμό της ομάδας του. Οι Brokers κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα με τον Βλάχο να είναι εξαιρετικός από την περιφέρεια και να βρίσκει λύσεις για την ομάδα του. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 31-34.

Η αντεπίθεση των Basetόσαυρων συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο με τον Τσαβλίδη και τον Χαιρόπουλο να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους πετυχαίνοντας σημαντικούς πόντους. Οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και μπόρεσαν να απαντήσουν σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Ψαρρόπουλο να ευστοχεί σε μεγάλα σουτ και να διαμορφώνει το 54-56.

Στην τέταρτη περίοδο οι Basketόσαυροι ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση τους. Ο Τσαβλίδης συνέχισε τις εξαιρετικές τους άμυνες και έδωσε ρυθμό στην επίθεση με δύο μεγάλα τρίποντα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του, στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Τσιγαρίδας με τον Κετενίδη ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι Brokers προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Μαυρομανώλη και του Ψαρρόπουλου και να διεκδικήσουν ότι μπορούν όμως η αστοχία από την περιφέρεια και τα λάθη έκαναν δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 80-68.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Τάσος Τσαβλίδης με 31 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αναστάσης Βλάχος πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό triple double με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ και 11 ασσίστ.

Basetόσαυροι: Πρεβενάς 5(1), Χαιρόπουλος 7, Καμπέρης 2, Ποζίνης, Τσιγαρίδας 9, Τσαβλίδης 31(6), Παπανικολάου 18(6), Κετενίδης 8.

Brokers: Πεχλιβάνης 3, Ζαφείρης 5(1), Μαυρομανώλης 5(1), Μοσχάκης 18(2), Βλάχος 12(4), Ψαρρόπουλος 25(5).

Τι μας άρεσε: Το εντυπωσιακό triple double του Αναστάση Βλάχου.