22/05/2023
Lyonmen 18 20 19 19 - 76 -
The Jokers 13 11 11 13 - 48 -

Με Φωστέρη οδηγό οι Lyonmen!

Ήταν τρομερός, ήταν παντού τόσο σε δημιουργία όσο και σε εκτέλεση και με έναν τέτοιο Φωστέρη οι Lyonmen ήταν δύσκολο να χάσουν, με την αναμέτρηση απέναντι στους Jokers να δίνει το ροζ φύλλο αγώνα στον Δημητρίου, με σκορ 76-48.

Με όπλο την εξαιρετική αμυντική τους λειτουργία, οι Lyonmen πήραν... κουράγια για την επίθεση, με τους Κράνια, Δημητρίου και Τζιγκουνάκη να οδηγούν στο σκορ και να βάζουν μπροστά τα "Λιοντάρια" με 18-13, με τους Jokers από την άλλη να μη βρίσκουν άλλες λύσεις πέραν του Κωστελέτου.

Τρέξιμο, τρέξιμο και πάλι τρέξιμο! Οι Lyonmen έδωσαν τα κλειδιά των επιθέσεων τους στο Φωστέρη, αυτός μοίρασε και εκτέλεση ιδανικά, με τη διαφορά να ανεβαίνει (31-15). Ο Ρούσης ζήτησε και πήρε μπάλες, ο Καραγιαννίδης ακολούθησε, με τους Jokers να προσπαθούν να το ... μαζέψουν και το ημίχρονο να τους βρίσκει πίσω με 38-24.

Ο Κουκουβάκης στο πρώτο πεντάλεπτο και ο Φωστέρης προς το τέλος της τρίτης περιόδου πήραν μπροστά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο μείωσης του σκορ από τους Jokers, οι οποίοι αν και βελτιώθηκαν, δυσκολεύτηκα ξανά να βρουν σκορ, πέραν των όμορφων προσπαθειών των Σταθέα και Καραγιαννίδη, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-35.

Έχοντας λοιπόν αυτή την εξαιρετική εικόνα και απόδοση για τα πρώτα 30 λεπτά τηε αναμέτρησης, οι Lyonmen συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και μοτίβο, έτρεξαν, ανέβασαν τη διαφορά περαιτέρω και έκλεισαν το παιχνίδι με το υπέρ τους 76-48.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Φωστέρης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Jokers ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 22/46 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 8/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/43 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 11/16 βολές, 43 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 16 λάθη.

Lyonmen (Δημητρίου): Ασημακόπουλος 8, Τζιγκουνάκης 9, Δημητρίου Κ. 16, Δουκέρης, Κεραμειδάς 4, Φωστέρης 13, Τζουβάνας 2, Κράνιας 8, Δημητρίου Γ. 3, Κουκουβάκης 13.

Jokers (Χατζημιχαήλ): Φιλιππάκος 3, Καραγιαννίδης 10, Φραγκογιάννης, Απτόσογλου, Ρούσης 9, Σταθέας 5, Κωστελέτος 10, Καλλινίδης 6, Μανουδάκος, Τζιτζογλάκης 5.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα των Lyonmen!