12/02/2023
Athens Touvlakers 15 17 19 19 - 70 -
Digeders BC 19 16 18 12 - 65 -

Με ηγέτη τον Μέξα οι Athens Touvlakers!

Μεσημέρι Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Athens Touvlakers επικράτησαν των Digeders με 70-65, καλύπτοντας έτσι και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου. Μεγάλη εμφάνιση από τον Γιάννη Μέξα που σημείωσε 32 πόντους, κατεβάζοντας παράλληλα και 21 ριμπάουντ. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Καλό ξεκίνημα για αμφότερες τις ομάδες, με τους Digeders να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί χάρη στους Αγγελάκη (6π.), Θεοδώρου (5π.), Τοπούζ (4π.), Ζορμπά (2π.) και Κουφογεώργο (2π.). Οι Touvlakers, από την άλλη, βασίστηκαν στην τριπλέτα των Κοσκέρα (7π.), Μέξα (5π.) και Σαλμάν (3π.) κλείνοντας την περίοδο στο -4. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-19.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-16 και τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα διαρκώς. Ο Μέξας (10π.) έκανε τη διαφορά για λογαριασμό των μετέπειτα νικητών, ενώ οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν κυρίως στους Θεοδώρου (5π.) και Κουφογεώργο (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 32-35.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε. Το νέο επιθετικό κρεσέντο του Μέξα (12π.) κράτησε τους Touvlakers σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους. Οι Digeders διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στις επιθετικές εμπνεύσεις των Αγγελάκη (6π.), Θεοδώρου (5π.), Κουφογεώργο (3π.), Κούμπου (2π.) και Ζυγομήτρου (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εμπειρία των Touvlakers αποδείχθηκε καταλυτική. Με επιμέρους 19-12 και μεγάλα καλάθια από τους Μαρίνο (8π.), Μέξα (5π.), Λεμπούση (4π.) και Κοσκέρα (2π.), οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα και έφτασαν δίκαια σε μια πολύτιμη νίκη. Δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό οι Digeders, γνωρίζοντας την ήττα παρά την εξαιρετική τους εμφάνιση για 3 δεκάλεπτα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Touvlakers είχαν 17/39 δίποντα, 6/33 τρίποντα και 18/28 βολές. Μάζεψαν 64 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Digeders είχαν 22/55 δίποντα, 6/33 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μέξας με 32 πόντους και double-double, έχοντας 10/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αγγελάκης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 6/14 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Athens Touvlakers (Κοσκέρας): Θεοδωρακόπουλος, Κοσκέρας 13, Λειβαδάς, Λεμπούσης 8, Μαρίνος 11 (3), Μέξας 32 (1), Σαλμάν 6 (2).

Digeders (Στέκας): Αγγελάκης 18 (2), Ζορμπάς 2, Ζυγομήτρος 5 (1), Θεοδώρου 19 (2), Κούμπος 6, Κουφογεώργος 9 (1), Τοπούζ 6.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.