10/12/2023
Blastiakos 23 19 19 22 - 83 -
Anonymous BC 13 23 20 14 - 70 -

Με ηγετικό Σωτηρίου επέστρεψε στα ροζ ο Blastiakos !

Με τον Σωτηρίου να βρίσκεται στη ζώνη του λυκόφωτος στο ξεκίνημα ο Blastiakos έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά. Τζουβάρας (6π.), Ουζουνίδης (3π.), Ελευθεριάδης (2π.) και Δρακόπουλος (2π.) κράτησαν όρθιους τους No Name στα πρώτα λεπτά, που η άμυνα της ομάδας τους ήταν ξεκάθαρα προβληματική. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 23-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Αλεφαντινού έβγαλε αντίδραση, σκοράροντας με αξιοσημείωτο πλουραλισμό και 7 διαφορετικούς σκόρερ. Στην αντίπερα όχθη, ο Τυροπώλης (11π.) πήρε την σκυτάλη από την Σωτηρίου, ενώ πολύτιμες βοήθειες προσέφερε και ο αρχηγός Γεροντάκης (6π.). Σκορ ημιχρόνου, 42-36.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων παρέμεινε υψηλή, με το επιμέρους σκορ να γράφει 19-20. Παντελάκης (6π.), Τροχαλιάς (5π.), Τυροπώλης (5π.) και Σωτηρίου (3π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ οι Anonymous απάντησαν με Μπουτσικάκη (9π.), Βάνα (5π.), Ουζουνίδη (4π.) και Τζουβάρα (2π.) μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 61-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Blastiakos έδωσε μεγαλύτερη έμφαση στην αμυντική του λειτουργία, ενώ συνέχισε να σκοράρει με τρομερή συνέπεια. Σωτηρίου (10π.), Τροχαλιάς (4π.) και Γεροντάκη (4π.) σφράγισαν τη νίκη της ομάδα τους, ενώ την ίδια ώρα οι Βάνας (9π.) και Δρακόπουλος (3π.) πάλευαν μέχρι τέλους για τους Anonymous.

Στο τέλος του αγώνα, ο Blastiakos είχε 16/38 δίποντα, 12/31 τρίποντα και 15/26 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Anonymous είχαν 16/33 δίποντα, 10/44 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Σωτηρίου με 28 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 6/17 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Δρακόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 5/12 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ.

Blastiakos (Παντελάκης): Αβαγκιάν 2, Γεροντάκης 10 (3), Παντελάκης 8, Σωτηρίου 28 (6), Τροχαλιάς 17 (1), Τσιγκάκος 2, Τυροπώλης 16 (2).

Anonymous (Αλεφαντινός): Βάνας 18 (3), Δρακόπουλος 11, Ελευθεριάδης 2, Μπακάλης 3, Μπουτσικάκης 10 (3), Ουζουνίδης 13 (1), Τζουβάρας 11 (3), Φιλαρτζής 2.

Τι μας άρεσε: Το υψηλό σκορ της αναμέτρησης.