25/03/2023
Kasonic Beers 8 9 12 11 - 40 -
Green Rose BC 8 15 5 11 - 39 -

Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Γιώργο Ζυγούρη!

Σε ένα φουλ ανταγωνιστικό παιχνίδι το απογευμα της 25ης Μαρτίου στο Basketaki Arena, οι Kasonic Beers με βολή του Γιώργου Ζυγούρη στα τρία δευτερόλεπτα,πήραν τεράστια νίκη στην προσπάθειά τους για είσοδο στα πλέι οφ , απέναντι στο μαχητικό για σαράντα λεπτά Green Rose.

Μουδιασμένες και βαριές από την σκορδαλιά μπήκαν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, βρίσκοντας ρυθμό μετά το πεντάλεπτο, το οποίο και έκλεισε στο ισόπαλο 8 – 8. Γ.Ζυγούρης με 4 πόντους και Ασημακόπουλος – Γκόνης βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Πράσινους απάντησαν οι Τριτάκης με 4 και Λώλος – Κ. Καναβάρος με καλάθια από κοντά.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε το Green Rose και βρίσκοντας ρυθμό από την περιφέρεια με τρίποντα από Λώλο, Βασιλόπουλο και Θ.Καναβάρο, έστειλε την διαφορά στους 10. Μετά το πεντάλεπτο, οι Kasonic κατάφεραν να τρέξουν σερί 6– 0 με Κόκκαλη(4) και Ασημακόπουλο, μειώνοντας στους τέσσερις, για να έρθει ο Δημητρόπουλος στην λήξη να διαμορφώσει το 17 – 23 του πρώτου ημιχρόνου.

Το Green Rose έκανε δυναμικό ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο, βρήκε λύσεις με τριποντο του Δημητρόπουλου και καλάθι του Τριτάκη, για το 17 – 28. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έκλεισαν την άμυνα τους καθώς δεν δέχτηκαν ούτε έναν πόντο και με πρώτο βιολί τον Καρακωνσταντή με 7 πόντους, κατάφεραν να προσπεράσουν 29 – 28.

Οι ομάδες σκόραραν εναλλάξ στην μεγαλύτερη διάρκεια του τελευταίου δεκάλεπτου, με τον νικητή να κρίνετε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Γεωργακλής, Προσηλιακός, Ασημακόπουλος, Γ.Ζυγούρης από την μία και Τριτάκης, Λώλος, Τζήκας και Δημητρόπουλος από την άλλη, είχαν το σκορ ισόπαλο 39 – 39, ένα λεπτό πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Ζυγούρης έμελλε να είναι ο από μηχανής θεός, καθώς κέρδισε το φάουλ και με βολή στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα, χάρισε την σπουδαία ψυχολογικής και βαθμολογικής νίκη των Kasonic Beers!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ασημακόπουλος με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Λώλος με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Kasonic είχαν 12/38 δίποντα, 2/26 τρίποντα, 10/23 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασίστ , έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Το Green Rose είχε 9/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 3/7 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 20 λάθη.

Kasonic Beers(Ασημακόπουλος): Ασημακόπουλος 8(11ρ.), Γεωργακλής 2, Γκόνης 3, Γ.Ζυγούρης 11(10ρ.),Ε. Ζυγούρης, Καρακωνσταντής 7, Κόκκαλης 5, Προσηλιακός 4.

Green Rose(Ροζάκης): Βασιλόπουλος 3, Δημητρόπουλος 9(9ρ.), Θ.Καναβάρος 5, Κ.Καναβάρος 2(8ρ.), Λώλος 9(9ρ.), Ροζάκης, Τζήκας 2, Τριτάκης 9(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Οι συγκινήσεις που μας χάρισε το παιχνίδι, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο.