28/02/2022
Ηττηφόρος BC 17 10 12 18 - 57 -
Komic Mastoras BC 14 11 18 12 - 55 -

Με ήρωα τον Καραβασίλη ο Ηττηφόρος!

Το απόγευμα του Σαββάτου 26 Φεβρουαρίου στα Άνω Λιόσια, ο Ηττηφόρος με φοβερή εμφάνιση του Λουκά Καραβασίλη και buzzer beatter του Αλέξανδρου Νιαρχάκου, πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στον Komic Mastora με 57 – 55.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ανοιχτό μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Ηττηφόρο να έχει ελαφρύ προβάδισμα 17 – 14. Κωνσταντούλας, Καραβασίλης,Ασημακόπουλος οδηγούσαν με 4 πόντους και ένα τρίποντο πέτυχε ο Χαλακατέβας, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Γιωτόπουλος ήταν σε πολύ καλή ημέρα με 8 πόντους με τον Γρηγοράκη να ακολουθεί με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρυθμοί έπεσαν με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα με τον Γρηγοράκη να βάζει 4 πόντους και τον Σπυράτο να ακολουθεί με τρίποντο, ενώ το μικρό προβάδισμα για τον Ηττηφόρο κρατούσε κυρίως ο Καραβασίλης με 6 πόντους(27-25).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους με τον Καραβασίλη ξανά να είναι μπροστάρης με 7 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι με έναν διαστημικό Γιώργος Σπυράτο να πετυχαίνει τέσσερα τρίποντα, είχαν την πρωτοπορία με 39 – 43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Ακτύπη και Γρηγοράκη να δίνουν λύσεις στους φιλοξενούμενους και τους Κωνσταντούλα με 5 και Ασημακόπουλο με δίποντο να ισοφαρίζουν 46-46. Στην συνέχεια ο Komic πήρε τα ηνία του αγώνα με τρίποντο του Γιωτόπουλου και 4 πόντους του Ακτύπη αλλά ο Λουκάς Καραβασίλης είχε αντίθετη άποψη. Με 9 συνεχόμενους πόντους και φοβερή ασίστ στο τελευταίο δευτερόλεπτο στον Αλέξανδρο Νιαρχάκο, υπέγραψε την νίκη της ομάδας του με 57-55.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Λουκάς Καραβασίλης με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Ηττηφόρος είχε 14 / 30 δίποντα, 4 / 17 τρίποντα, 17 / 29 βολές, κατέβασε 22 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Ο Komic είχε 11 / 35 δίποντα, 8 / 23 τρίποντα, 9/ 13 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Ηττηφόρος (Κωνσταντούλας ): Χαλακατέβας 3, Τζιβιτζής, Ασημακόπουλος 9, Κωνσταντούλας 13, Νιαρχάκος 6(6ρ.), Καραβασίλης 26(7ρ.).

Komic Mastoras(Σερεβέτας):Σπυράτος 15, Αυγερινός, Γιωτόπουλος 17,Τσιώγκας 2, Καμηλαράκης , Σερεβέτας, Παπαντώνης, Ποθητός, Λαουδιάς, Ακτύπης 10, Γρηγοράκης 11(13ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καταπληκτική εμφάνιση του Καραβασίλη!