13/05/2023
Beer Team 17 12 10 22 - 61 -
Χάνειball 15 11 15 15 - 55 -

Με ηγέτες τους Λαγουτάρη και Παπαδόπουλο ήρθε το δεύτερο «ροζ»!

Σάββατο μεσημέρι στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development Summer League, η Beer Team πραγματοποίησε τη δεύτερη νίκη σε τρεις αναμετρήσεις, καθώς επικράτησε της Χάνειball με σκορ 61-56!

Στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης οι δύο ομάδες βρισκόντουσαν καθόλη τη διάρκεια του κοντά στο σκορ, με το φωτεινό πίνακα στο πέρας της περιόδου να δείχνει το 17-15 υπέρ των γηπεδούχων. Σε αυτό το διάστημα οι Αντρέας Μαυράκης(4π), θεοδοσόπουλός(4π) και Μάριος Μαυράκης(3π) ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων της ομάδας τους, πετυχαίνοντας τους έντεκα  από τους δεκαεφτά συνολικά σε αυτή την περίοδο. Στην αντίπερα όχθη, ο Καραμπάς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 7 πόντους!

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, όσον αφορά τη συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 12–11. Οι γηπεδούχοι εμφάνισαν επιθετικό πλουραλισμό με τους Ανδρέα Μαυράκη, Μεταξά, Λαγουτάρη και Ανδρόνικο να πετυχαίνουν από δύο πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Χριστόπουλος τελείωσε την περίοδο με 5 πόντους ενεργητικό του. Το ημίχρονο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 29-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην παρέα του Χριστόπουλου, καθώς το κέρδισε με το επιμέρους 10–15. Ο Καραμπάς για ακόμη μία φορά ήταν εξαιρετικός, προσφέροντας 8 πολύτιμους πόντους. Στον αντίποδα, ο Ανδρέας Μαυράκης αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της Beer Team σ’ αυτή την περίοδο με 4 πόντους. Το σκορ της περιόδου ήταν το 39–41.

Στην τελευταία στροφή οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα των Παπαδόπουλου, Λαγούταρη και Ανδρόνικου, αλλά και τα λάθη των αντιπάλων τους, κατάφεραν να φτάσουνε στην δεύτερη νίκη στο Basketaki Summer League με σκορ 61–55.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Μανώλη Παπαδόπουλο με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο! Στην αντίπερα όχθη, ο Γιώργος Καραμπάς είχε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Η Beer Team είχε 22/46 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 5/13 βολές, 41 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/46 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 8/11 βολές, 36 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 10 λάθη.

Bear Team(Μάριος Μαυράκης): Ανδρέας Μαυράκης 12, Μαρφαντάς, Ανδρόνικος 11, Παπαδόπουλος 14, Λαγουτάρης 10, Θεοδοσόπουλός 7, Τζατζαράκης, Μεταξάς 4, Μάριος Μαυράκης 3.

Χάνειball(Χριστόπουλος): Χριστόπουλος 15, Δαμουλάκης, Παπανικολάου 8, Μπελεφάντης 2, Καραμπάς 24, Αρβανίτης 6.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Παπαδόπουλου και Λαγουτάρη!