30/05/2023
Tsouvalia 13 5 13 12 - 43 -
Retro Pacers 6 10 9 13 - 38 -

Με ηγέτη Κοτσιλίνη τα Tsouvalia!

Με τον Θοδωρή Κοτσιλίνη να είναι σε μεγάλα κέφια το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena, τα Tsouvalia σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, επικράτησαν δύσκολα με 43 – 38 απέναντι στους Retro Pacers και τερμάτισαν στην δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου της Summer Evolution.

Οι ομάδες πήγαν σε πολύ γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο,με τα Τσουβάλια να έχουν τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό και με τρίποντες βόμβες από Κοτσιλίνη, Καλύβα και Ράπτη, να ξεφεύγουν 13 – 6. Για τους άστοχους Retro Pacers , ξεχώρισε ο Σέμπογλου με 4 πόντους με τον Μπουρμπόν να βάζει ένα καλαθάκι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες πήγαν σε βιαστικές επιθέσεις, με το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά(5-10) και τους καλύτερους Retro να πλησιάζουν στο καλάθι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Ho Hon και Μπουρμπόν οδηγούσαν την επίθεση των κιτρινόμαυρων με 4 πόντους έκαστος, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των γηπεδούχων, ο Καρδαράς έβαλε τρεις βολές με τον Ράπτη να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι της ομάδας του.

Το τρίτο δεκάλεπτο, είχε ονοματεπώνυμο και αυτό ήταν του Θοδωρή Κοτσιλίνη . Ο γκαρντ από τα Τσουβάλια έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο με κλεψίματα, ασίστ και 10 πόντους, δίνοντας στην ομάδα του προβάδισμα με 31 – 25. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Αναγνωστόπουλου έμενε στην διεκδίκηση του ματς, με τον Ho Hon να ξεχωρίζει με 6 πόντους και τον Μπουρμπόν να σκοράρει μία φορά από την περιφέρεια.

Τα Τσουβάλια μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να καθαρίσουν το ματς και με μπροστάρηδες τους Ράπτη(4) και Καρδαρά(4), έστειλαν την διαφορά στο + 14. Οι Retro δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και με τον αρχηγό τους Νίκο Αναγνωστόπουλο να δίνει ενέργεια στην άμυνα και ποιότητα στην επίθεση με 6 πόντους, τρίποντο του Ζήση και καλάθι του Ho Hon , πλησίασαν στους 3, αλλά ο Ράπτης με δύο εύστοχες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το τελικό 43 – 38.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Θοδωρής Κοτσιλίνης με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Hu Hon με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα Tsouvalia είχαν 11 / 50 δίποντα , 5 / 27 τρίποντα, 6 / 11 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη. Οι Retro είχαν 14 / 48 δίποντα , 3 / 20 τρίποντα, 1 / 4 βολές, κατέβασαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Καλαντζής 2, Καλύβας 3, Καρδαράς 7, Κοτσιλίνης 15(15ρ.), Κυριακίδης, Λαζανάς 2, Ράπτης 14(16ρ.).

Retro Pacers(Αναγνωστόπουλος): Hu Hon 12(16ρ.), Αναγνωστόπουλος 8(10ρ.), Ζήσης 3, Ιωαννίδης (10ρ.), Μπουρμπόν 9, Σέμπογλου 4(7ρ.), Χριστοδουλόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Κοτσιλίνη!!