04/01/2023
Black Mapa 10 9 9 5 - 33 -
Ναυάγια 9 10 22 21 - 62 -

Με ηγετικό Κάρμα τα Ναυάγια!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena η Black Mapa υποδέχθηκε τα Ναυάγια για την 10η αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Rebound League. Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν το ματς, με την ομάδα του Λουκά Καραβασίλη να μεταμορφώνεται στην επανάληψη επικρατώντας εύκολα με 33 - 62. Στον αγαπημένο του αριθμό (21π.) σταμάτησε το σκοράρισμα ο νεοαποκτηθείς Γιάννης Κάρμας που φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα των Ναυαγιών. Η Black Mapa, από την άλλη, πληγώθηκε από τον τραυματισμού του Δημήτρη Ηλιόπουλου χάνοντας νωρίς το σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της και υποχωρώντας μοιραία στο (1-9). Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Νευρικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες που αδυνατούσαν να βρουν τα πατήματά τους στα πρώτα λεπτά. Γιανναράκης (5π.), Κρητικός (3π.) και Λαζαρίδης (2π.) σημείωσαν τους πρώτους πόντους της Black Mapa, ενώ τα Ναυάγια απάντησαν με Αναστασίου (4π.), Καραβασίλη (3π.) και Τρέσσο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-9.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-10. Οι γηπεδούχοι βρήκαν στήριγμα στις επιθετικές εμπνεύσεις των Παπακωνσταντίνου (4π.), Γιανναράκη (2π.) και Κρητικού (2π.). Στην αντίπερα όχθη, τα Ναυάγια είχαν μεγαλύτερη πολυφωνία, βρίσκοντας λύσεις από τους Αναστασίου (2π.), Κάρμα (2π.), Καριατλή (2π.), Τζιβιτζή (2π.) και Τρέσσο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 19-19.

Πλήρης εναλλαγή των δεδομένων μετά την ανάπαυλα, καθώς τα Ναυάγια παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένα σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με τον Κάρμα (12π.) να τραβάει κουπί στην επίθεση και τους Καριατλή (5π.), Καραβασίλη (3π.) και Karadere (2π.) να τον ακολουθούν, τα Ναυάγια έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Black Mapa, αφού μονάχα ο Γιανναράκης (5π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 28-41.

Στην τέταρτη περίοδο τα Ναυάγια ήταν και πάλι καταιγιστικά, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια και μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους. Κάρμας (7π.), Karadere (6π.), Αναστασίου (4π.), Γιώργης (2π.) και Καριατλής (2π.) διεύρυναν σημαντικά το υπέρ τους προβάδισμα και σφράγισαν γρήγορα την 4η νίκη στο Rebound League και πρώτη για το νέο έτος.

Στο τέλος του αγώνα, η Black Mapa είχε 8/44 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 19 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Ναυάγια είχαν 20/50 δίποντα, 5/14 τρίποντα και 7/11 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Burak Karadere με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 2 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Παπακωνσταντίνου με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Black Mapa (Γιανναράκης) : Γιανναράκης 12 (1), Ηλιόπουλος, Κρητικός 5 (1), Λαζαρίδης 2, Παναγιωτόπουλος 3, Παπακωνσταντίνου 6, Συλαϊδής 5 (1), Χαρόπουλος.

Ναυάγια (Καραβασίλης) :  Karadere 8, Αναστασίου 10, Γιώργης 2, Καραβασίλης 6 (1), Καριατλής 9 (1), Κάρμας 21 (3), Τζιβιτζής 2, Τρέσσος 4.

Τι μας άρεσε : Η τρίτη περίοδος των νικητών.