24/02/2022
Titans 12 10 20 20 - 62 -
Ιπ-πότες 16 15 20 14 - 65 -

Με ιππότη τον Αγγελόπουλο!

Επιστροφή στις νίκες για τους Ιππότες στον τέταρτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Titans με 62-65 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Αγγελόπουλο που σταμάτησε στους 28 πόντους!

Με τον Αγγελόπουλο να ξεκινάει ορεξάτος το παιχνίδι σκοράροντας 10 πόντους και τον Χουσέα να προσθέτει 4, οι Ιππότες προηγήθηκαν με 10-16. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 12-16, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κοζομπόλης με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ 4 πόντους είχε και ο Γιάννης Ηλιαδάκης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 5 νέους πόντους του Αγγελόπουλου, 5 του Ανυφαντή και τρίποντο του Χουσέα, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν δύο φορές στο +11, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 22-31. Τους Titans κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Γιάννης Ηλιαδάκης και Γεωργιάδης με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με ακόμη 6 πόντους του Αγγελόπουλου, 5 του Χουσέα, 4 του Ανδρέα Μπαμπάτσικου και τρίποντο του Ανυφαντή, οι Ιππότες βρέθηκαν μέχρι και στο +14, 25-39, διατηρώντας εν τέλει το προβάδισμα του πρώτου μέρους, 42-51. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τον Γιάννη Ηλιαδάκη να κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του, πετυχαίνοντας 17 πόντους! Σκορ τρίτης περιόδου 42-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ιππότες διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με ακόμη 7 πόντους του Αγγελόπουλου, 4 του Κουρούμαλη και 3 του Ανδρέα Μπαμπάτσικου, έφτασαν δίκαια στη μεγάλη νίκη με 62-65. Για τους Τιτάνες στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Γιάννης Ηλιαδάκης και Κοζομπόλης με 10 και 7 πόντους, αντίστοιχα, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας σε 6/15 βολές, 19/57 δίποντα και 6/13 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 8 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/12 βολές, 18/44 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 36 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 10/14 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Κορυφαίος των Ιπποτών ο Αγγελόπουλος με 28 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 9/12 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.):  Μούρτος 2, Ηλιαδάκης Γ. 36 (5), Πασσάς 6, Ηλιαδάκης Β., Μπαμπάτσικος Π. 1, Κοζομπόλης 14, Μπάρλας, Γεωργιάδης 3 (1)

Ιππότες (Αγγελόπουλος): Κουρούμαλης 4, Αγγελόπουλος 28 (3), Κοσιαράς 4, Μπαμπάτσικος  Α. 9, Χουσέας 12 (2), Ανυφαντής 8 (2)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Ιππότες!