25/02/2024
Titans 14 17 16 18 - 65 -
Blue Rose 18 5 16 13 - 52 -

Με υψηλό σχήμα και... μπασκετάρα οι Titans!

Ρεσιτάλ πίσω από τα 6.75 για τις δύο παρέες, με τους Καπετανάκη και Φωτόπουλο από Titans και Γιαννακή, Τριανταφύλλου από Blue Rose να... σκίζουν τα διχτάκια και να χρωματίζουν την αναμέτρηση από πολύ πολύ νωρίς! Ο Μπαμπατσικος έβαλε ακόμα ένα από την κορυφή, με τους Titans να ακολουθούν στο σκορ, αλλά να αδυνατούν παραπάνω από το 14-18 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος, αναγνωριστική, του αγώνα! Οι Titans έσφιξαν σε τεράστιο βαθμό την άμυνά τους, το παιχνίδι έπεσε σε ρυθμό και ποιότητα αλλά έγινε αρκετά σκληρό και άγρια... όμορφο, με τις προσπάθειες των Καπετανάκη και Πογκά να οδηγούν τους γηπεδούχους και το ημίχρονο να κλείνει στο 31-23 για τους γηπεδούχους.

Η ένταση ανέβηκε στο δεύτερο μέρος, με το Blue Rose να βγάζει ενέργεια και μεγάλη θέληση να... ξυπνήσει ξανά! Ο Δημητρόπουλος που ήταν άστοχος μέχρι εκείνη τη στιγμή έβαλε όμορφα καλάθια, ο Γιαννακής ακολούθησε αλλά ο Φωτόπουλος με το δεύτερο τρίποντο του στο παιχνίδι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο, ο Κατσιφής μπήκε και ακολούθησε και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 47-39! Τα δύο μεγάλα τρίποντα του Κατσιφή ήταν και αυτά που ξεκλείδωσαν επιθετικά ξανά τους Titans, με την παρέα του Ηλιαδάκη να το πάει μέχρι τέλους και το τελικό σκορ να είναι το 65-52 για τους "Τιτάνες", οι οποίοι άξιζαν τη νίκη!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λευτέρης Πόγκας με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, 4 λάθη. Από το Blue Rose ξεχώρισε ο Γιώργος Μπουτσέτος με 4 πόντους, 13 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος.

Titans (Ηλιαδάκης): Ηλιαδάκης Β, Ηλιαδάκης Γ, Καπετανάκης 5, Καρατσόλης 15, Κάσσος 3, Κατσιφής 12, Μπαμπάτσικος 3, Πόγκας 12, Τριανταφύλλου 3, Φωτόπουλος 12.

Blue Rose (Μαυροειδάκος): Γιαννακής 12, Δημητρόπουλος 19, Καρατζάς 6, Μαυροειδάκος 5, Μπουτσέτος 4, Τριανταφύλλου 6.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα του Πόγκα!