17/12/2023
Capital Con-Trolls 8 11 15 4 - 38 -
Crushers 6 9 7 18 - 40 -

Με ηρωικό Αποστόλου η μαγική ανατροπή των Crushers !

Παρότι βρέθηκαν πίσω με 12 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι ψυχωμένοι Crushers πέτυχαν σπουδαία ανατροπή και νίκη επί των Capital Con-Trolls με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπύρο Αποστόλου.

Σε ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο οι Con-Trolls ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στους Κιούση (6π.) και Π. Μαρζάβα (2π.), ενώ οι Crushers δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, απαντώντας με Αποστόλου (3π.) και Κουτσοδημητρόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-6.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Το επιμέρους σκορ έγραψε 11-9 και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει. Λυκογιάννης (5π.) και Ζουγανέλης (5π.) ξεχώρισαν σε αυτό το διάστημα για Capital και Crushers αντίστοιχα. Σκορ ημιχρόνου, 19-15.

Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Α. Μαρζάβα (6π.), Αρβανιτάκη (4π.), Μπουρνάζο (3π.) και Φουρτάκα (2π.) κατάφεραν να χτίσουν διψήφια διαφορά, ενώ οι Crushers αντιμετώπισαν αρκετά κενά διαστήματα επιθετικά, παρά την προσπάθεια των Καράμπελα (5π.) και Δούβρη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 34-22.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Crushers δεν τα παράτησαν. Με άμυνα από γρανίτη και μεγάλα ψυχικά και σωματικά αποθέματα η ομάδα του Καράμπελα έφτασε στην ολική ανατροπή. Καλογερογιάννης (5π.), Κώνστας (3π.) και Ζουγανέλης (2π.) και ο ηγετικός Αποστόλου (8π.) ήταν εξαιρετικοί, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό 4-18 και πανηγυρίζοντας δίκαια την τρίτη τους νίκη στη φετινή Development 2 League.

Στο τέλος του αγώνα, οι Capital Con-Trolls είχαν 9/38 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 5/22 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Crushers είχαν 9/29 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 7/21 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ζουγανέλης με 7 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε Περικλής Κιούσης με 8 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 5 κλεψίματα και κανένα λάθος.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας) : Αρβανιτάκης 4, Γκουβας, Κιούσης 8 (2), Λυκογιάννης 5 (1), Μαρζάβας Α. 8 (1), Μαρζάβας Π. 2, Μπουρνάζος 6 (1), Τυχόπουλος 1, Φουρτάκας 4.

Crushers (Καράμπελας) : Αποστόλου 13 (2), Δούβρης 2, Ζαχαριάς 1, Ζουγανέλης 7 (1), Καλογερογιάννης 5 (1), Καράμπελας 5 (1), Κατσαρός, Κουτσοδημητρόπουλος 2, Κώνστας 5.

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Σπύρου Αποστόλου στο φινάλε του αγώνα.