21/05/2022
The Jokers 12 25 12 28 - 77 -
Deportivo Faliro 18 18 21 26 - 83 -

Με Jokers Μπίμπα και Κριεκούκη η Deportivo!

Δύο ομάδες με διάθεση και μπόλικη όρεξη για απλό και … ελεύθερο μπάσκετ κατέβηκαν το απόγευμα της Παρασκευής στο κλειστό του Κολωνού για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα της Master κατηγορίας  με την Deportivo HNC Coin να επικρατεί με 77-83 των Jokers, οι οποίοι πήγαν να κάνουν… μυθικό come back στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Πολύ όμορφο και… δυναμικό το ξεκίνημα των ομάδων, με τις δύο παρέες να τρέχουν στον αιφνιδιασμό με την πρώτη δυνατή ευκαιρία. Καλλινίδης από Jokers και Μπίμπας από Deportivo ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν στο πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, με το 12-18 να είναι αυτό τις χωρίζει, μετά από buzzer beater του δεύτερου με τη λήξη!

Ο Πανόπουλος σκόραρε δις από τα 6.75 και βοήθησε τους Jokers να μειώσουν στους τρεις (18-21), στα μέσα περίπου της περιόδου. Κριεκούκης και Ρανής (μπήκε γρήγορα στο κλίμα της ομάδος) βγήκαν… μπροστά για τους άσπρους και εντυπωσίασαν, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 37-36 υπέρ των Jokers.

Ρεσιτάλ τριπόντων στο παρκέ του Κολωνού στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με Γάτσιο, Μπίμπα,Φιλιππάκο και Τζιτζογλάκη να εκτελούν δίχως… έλεος και να “χρωματίζουν” την αναμέτρηση. Ένα ακόμα τρίποντο του Κριεκούκη και μια καλή αμυντική προσπάθεια των φιλοξενούμενων που οδήγησε σε καλάθι του Γάτσιου στον αιφνιδιασμό, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 49-57 για Deportivo!

Ελεύθερος ο ρυθμός της αναμέτρησης στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τα πολλά, μα… πάρα πολλά τρίποντα των Μπίμπα και Κριεκούκη να εκτοξεύουν τη διαφορά και το ροζ φύλλο αγώνος να περνάει στη Deportivo, με το τελικό σκορ να είναι το 77-83, έπειτα από ένα υπέροχο αγώνα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανέστης ο Κριεκούκης με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη, αποτελώντας για αλλά ένα παιχνίδι τον… μαέστρο της Deportivo! Από Jokers ξεχώρισε ο Σπύρος ο Κωστελέτος με 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/44 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 5/6 βολές, 47 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/34 δίποντα, 14/44 τρίποντα, 7/9 βολές, 40 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα και 13 λάθη.

Jokers (Φιλιππάκος): Τζιτζογλάκης 5, Φιλιππάκος 10, Πανόπουλος 22, Ρούσης 9, Κηρύκος 13, Αγγελάκης, Καλλινίδης 12, Κωστελέτος 6  (13 ριμπ.).

Deportivo HNC Coin (Μαρινάκης): Παπανικολάου 2, Κριεκούκης 18 (17 ριμπ. , 10 ασ.), Γάτσιος 14, Μπίμπας 34, Ρανής 10, Μαρινάκης 5.

Τί μας άρεσε: Υπέροχος ο Ανέστης Κριεκούκης!