10/05/2022
Circle BC 21 15 10 19 - 65 -
Leontario BC 22 14 27 17 - 80 -

Με καλό δευτερο ημίχρονο το Leontario!

Πρεμιέρα είχαμε για τους Circle BC και το Leontario στο κλειστό των Μελισσίων για το καλοκαιρινό πρωτάθλημα της Development κατηγορίας, με τους δεύτερους να επικρατούν με το τελικό 65-80, έπειτα από ένα απολαυστικό αγώνα με γρήγορο ρυθμό!

Ρυθμός, διάθεση και γρήγορες επιθέσεις από τη νεανική παρέα των Circle, οι οποίοι με τους Ζαφειρόπουλο και Τουμπανάκη να εκτελούν, πήραν το προβάδισμα στα μέσα του δεκαλέπτου (16-12). Βλάχος και Τσιαντής με προσπάθειες κοντά στο καλάθι κράτησαν κοντά το Leontario, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-22 για αυτούς, έπειτα από καλό σερί προς το τέλος.

Ο Καραπαναγιώτης με ένα τρίποντο και γενικά μεγαλύτερη συμμετοχή στο παιχνίδι οδηγούσε επιθετικά τους γηπεδούχους, με τον Τσιαντή από την άλλη να είναι πάντα στο κατάλληλο σημείο και να… πληγώνει τους Circle, με το πολυ όμορφο δεύτερο μέρος να κλείνει στο 36-36!

Ο Πλαγιαννάκος… συνδέθηκε με το αντίπαλο καλάθι από τα 6.75 και μαζί με τους Βλάχο (εξαιρετικός) και Χατζησπύρο, ήταν οι τρεις… σωματοφύλακες του Leontario, το οποίο κρατούσε ένα προβάδισμα 4-6 πόντων στα μέσα της περιόδου πάνω στο οποίο έχτισε το 46-63 με το οποίο έκλεισε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τις προσπάθειες του Ζαφειρόπουλου.