14/06/2023
Golden Boys 14 8 20 20 - 62 -
Athens Pistols 10 15 17 15 - 57 -

Mε καρδιά χιλίων λεόντων οι Golden Boys!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων, στη φάση των 32’ του πρωταθλήματος της Evolution Summer League, οι Golden Boys κόντρα σε όλες τις αναποδιές που τους παρουσιάστηκαν τόσο στο τελευταίο χρονικό διάστημα(τραυματισμός Ποντικού), όσο και λίγες ώρες πριν το παιχνίδι(τραυματισμός Μπυνιχάκη), κατάφεραν μετά από μια επική ματσάρα και όντας μόλις πέντε παίκτες, να κάμψουν την αντίσταση των αξιόμαχων Athens Pistols με σκορ 62-57. Η ομάδα των Ανδρέα και Βασίλη Χαχάμη θα αντιμετωπίσουν τη Τετάρτη(20/6-22:30) στο κλειστό του Αγίου Νικολάου την ομάδα των Brothers United! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του φοβερού και τρομερού Βασίλη Χαχάμη! Ο ηγέτης των Golden Boys πρόλαβε να σκοράρει 12 πόντους, να μαζέψει 2 ριμπάουντ και να οδηγήσει την ομάδα του στο τέλος του δεκαλέπτου σε θέση οδηγού με σκορ 14-10! Από την άλλη πλευρά, οι Μπαλωμένος και Ρήγας είχαν από ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75.

Η συνέχεια ανήκε στην αρμάδα του Μπαλωμένου, καθώς κέρδισαν τη περίοδο με το επιμέρους 8-15. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με τον Τζαβάρα να ηγείται των προσπαθειών τους, έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 22-25

Το δεύτερο ημίχρονο θα το θυμόμαστε για πάρα πολύ καιρό, με τις δύο ομάδες να δίνουν μια τεράστια μπασκετική μάχη, το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και το ένα σπουδαίο καλάθι να διαδέχεται το άλλο. Ο σεληνιασμένος Ανδρέας Χαχάμης με 3 εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 και συνολικά 11 πόντους πραγματοποίησε μια συγκλονιστική εμφάνιση στο διάστημα αυτό. Στην αντίπερα όχθη, ο Πατρώνης αποτέλεσε το αντίπαλο δέος, καθώς με δυο δικά του συνεχόμενα τρίποντα έστειλε την αναμέτρηση στο πέρας της περιόδου στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 42-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Boys εκμεταλλευόμενοι τον επιθετικό οίστρο του Βασίλη Χαχάμη(12π), αλλά και το καθαρό μυαλό που επέδειξαν στις κρίσιμες τελευταίες στιγμές του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη-πρόκριση με σκορ 62-57!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Ανδρέας Χαχάμης με 22 πόντους, 20 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Πατρώνης είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι Golden Boys είχαν 7/29 δίποντα, 13/39 τρίποντα, 9/15 βολές, 52 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/36 δίποντα, 10/40 τρίποντα, 5/9 βολές, 46 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

Golden Boys(Ανδρέας Χαχάμης): Κούγιας 3, Λαλιώτης 8, Σκλαβενίτης 2, Ανδρέας Χαχάμης 22, Βασίλης Χαχάμης 27.

Athens Pistols(Μπαλωμένος): Βρυώνης 4, Ιωαννίδης 5, Κόκκαλης 9, Μπαλωμένος 3, Πατρώνης 9, Ρήγας 5, Σαμιώτης 10, Τζαβάρας 12.

Τι μας άρεσε : Το ματς που μας χάρισαν οι δύο ομάδες, αλλά και ηγετική εμφάνιση των Βασίλη και Ανδρέα Χαχάμη!