05/11/2023
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 19 11 20 17 - 67 -
San Antonio Smurfs 15 14 17 10 - 56 -

Με... κολώνα τον Φιλιππόπουλο!

Το ξεκίνησε και το... έκλεισε πολύ καλά ο ψηλός του Αρισταίου, με την παρέα του Δεμένεγα να επικρατεί των San Antonio Smurfs με το τελικό 67-56 στο ΣΕΦ!

Οι San Antonio Smurfs δεν είχαν καμία διάθεση να πάνε κόντρα στον ρυθμό που προσπάθησε να επιβάλει ο Δημητράτος με τον Γκίνι, με τον Φιλιππόπουλο να μην έχει πρόβλημα να ακολουθήσει και να ξεχωρίσει επιθετικά! Ο Μουτσιόπουλος δέχθηκε αρκετές πάσες συμπαικτών του στο ποστ, σκόραρε και μείωσε στο 19-15 πρώτου δεκαλέπτου. Ο Σταύρος Καλαϊτζόγλου είδε ως... ευκαιρία το run n gun παιχνίδι των αντιπάλων, σκόραρε 5 γρήγορους πόντους και μείωσε μαζί με τον Νινιό στο καλάθι στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τον Δούρο από την άλλη να ξεχωρίζει με την είσοδό του στο παιχνίδι και το ημίχρονο να κλείνει στο 30-29 για τους Νησιώτες.

Η ποιότητα του Νινιού και το πάθος των... έμπειρων Smurfs κρατούσαν την παρέα του Αλέξη κοντά στο σκορ με το 50-46 να είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Παούρη να βάζει μεγάλο τρίποντο και να κλείνει την περίοδο, με τον αγώνα πλέον να μπαίνει στα δέκα τελευταία λεπτά του, με κανέναν να μη γνωρίζει ποιος θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Λίγο οι πολλές επιλογές στο επιθετικό μισό, λίγο το πόσο πολύ καλά πλέον μπορεί ο Αρισταίος να κουμαντάρει το απαράμιλλο πάθος του και να το κάνει... νίκη, έκαναν τον Φιλιππόπουλο και την παρέα του να χαμογελάσουν και να φύγουν με τη νίκη με σκορ 67-56!

Betsson ΜVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Φιλιππόπουλος με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Νινιός με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, μία ασίστ, 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 18/37 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 7/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/39 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 7/10 βολές, 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 16 λάθη.