15/12/2021
Paliagoura 10 19 15 21 - 65 -
ReTirees 17 21 11 24 - 74 -

Με κολώνα τον Αθηναίο οι ReTirees!

Το βράδυ της Τρίτης στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Retirees με τον Κωνσταντίνο Αθηναίο σε μεγάλη μέρα, πήραν προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και παρά το κυνήγι που δέχτηκαν σε όλο το ματς από τα Paliagoura , επικράτησαν τελικά με 65 – 73.

Οι Retirees μπήκαν σε θέση οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο και με τους Σαρρή(5), Αθηναίο(4) και Μέξα(4) να ηγούνται στην επίθεση, προηγήθηκαν 10-17. Για τα άστοχα Paliagoura ξεχώρισαν Κασκάνης με 4 και Κωστάκης με 3 πόντους αντίστοιχα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό σε σκορ και θέαμα με τους φιλοξενούμενους να κρατούν διαφορά εννιά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (29-38). Το δίδυμο Κασκάνη(9) και Αβανίδη(8) έκανε την διαφορά στην επίθεση των πράσινων, ενώ για τους Retirees , ο Σκοπελίτης ήταν μπροστάρης με 9 πόντους και ακολουθούσαν Τσιρίδης με 6 και Αθηναίος με 4 πόντους αντίστοιχα.

Τα Paliagoura μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έφεραν το ματς στα ίσια(44-44). Ο Κασκάνης ήταν πρωταγωνιστής σε σκορ(6) και δημιουργία με τους Αβανίδη με 4 και Κωστάκη με τρίποντο να ακολουθούν. Οι Retirees είχαν τον Αθηναίο κυρίαρχο στον αέρα και με Τσιρίδη, Σκοπελίτη και Στόλη να βάζουν από ένα καλάθι, ξέφυγαν ξανά 44 – 49.

Πολύ δυνατά μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κουσούλη και με Αθηναίο, Τσιρίδη να βάζουν από 4 πόντους και τρίποντο του Στόλη ξέφυγαν με 10. Τα Paliagoura για ακόμα μία φορά με 5 πόντους του Κοντορουχά, 4 του Αβανίδη και 4 του Κασκάνη, κατάφεραν να αντιδράσουν, πλησιάζοντας σε 57 – 62. Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα, οι Retirees με τον Σκοπελίτη να βγαίνει μπροστά με 8 πόντους κατάφεραν να ξεφύγουν και τα δύο τρίποντα του Αβανίδη δεν έφταναν, με το τελικό 65 – 73 να διαμορφώνεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Αθηναίος με 17 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θεόδωρος Κασκάνης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Τα Paliagoura είχαν 18 / 37 δίποντα, 7 / 31 τρίποντα, 8 / 13 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Retirees είχαν 26 / 52 δίποντα, 5 / 19 τρίποντα, 7 / 15 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Αβανίδης 24(12ρ.), Κασκάνης 22(9ρ.), Κοντορουχάς 5(7ρ.), Κωστάκης 10, Σταφυλάς 4.

Retirees(Κουσούλης): Σαρρής 10, Τσιρίδης 16(6ρ.), Τσιλάβης , Στόλης 5, Αθηναίος 17(15ρ.), Σκοπελίτης 18(6ρ.), Μέξας 8(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Τα δίδυμα Αθηναίου-Τσιρίδη από την μία και Αβανίδη – Κασκάνη από την άλλη.