05/10/2023
Brooklyn Nerds 17 10 8 15 - 49 -
Τα Βουνά ATHENS 10 20 15 9 - 54 -

Με Κωνσταντίνου και Γεωργίου τα Βουνά!

Πέμπτη βραδάκι στον Κολωνό, τα Βουνά συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους στον τρίτο όμιλο της Development 2, επικρατώντας με 49-54 των πολύ βελτιωμένων Brooklyn Nerds, οι οποίοι αν και το πάλεψαν μέχρι τέλους, δεν βρήκαν αρκετές απαντήσεις για να περιορίσουν τον Κωνσταντίνου και τον Γεωργίου, οι οποίοι οδήγησαν την ομάδα τους στο 4 στα 4!

Οι Nerds μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με επιθετικό ηγέτη τον Κοντογιάννη (4π.) έτρεξαν ένα γρήγορο 5-0 σερί στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Κωνσταντίνου (2π.) και Τουρλιούμης (3π.) έδωσαν λύσεις στις οροσειρές, αλλά με τέσσερις πόντους του Πατσιμά από τους Brooklyn Nerds, το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασε στο 17-10 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Βουνά έβγαλαν αντίδραση και με ηγέτες τον Γεωργίου (6π.) και τον Κωνσταντίνου (5π.), έριξαν την διαφορά στον πόντο! Οι Nerds παρέμειναν ψύχραιμοι, και με καλάθια από τον Φορτσάτο (4π.) και το Ζαμπούρα παρέμειναν κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά με ένα εύστοχο tap-in του Χόντου, οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με σκορ 27-30!

Με τον Κωνσταντίνο (7π.) να κάνει ότι θέλει, τα Βουνά πήραν κεφάλι στο σκορ και ξέφυγαν με 6, 30-36, 3 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Κοντογιάννης με πέντε πόντους έβγαλε αντίδραση για τους Nerds, οι οποίοι όμως βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ με 33-45 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Αποφασισμένοι μπήκαν οι Brooklyn Nerds στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Φόρτσατο (3π.) και τον Ζαμπούρα (4π.) να δηλώνουν παρών στο πιο σημαντικό σημείο της αναμέτρησης. Τα Βουνά παρέμειναν για 3 λεπτά άποντα, αλλά βασιζόμενα στο επιθετικό ταλέντο του Κωνσταντίνου (5π.) και του Γκραίκου (4π.) πήραν τελικά τη νίκη με 49-54 και έφτασαν αισίως στο 4-0 στον τρίτο όμιλο της Development 2!

Betsson MVP για τα Βουνά αναδείχθηκε τελικά ο Ευθύμιος Γεωργίου ο οποίος πέτυχε double double, με 11 πόντους και 17 ριμπάουντ, σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Nerds (Φορτσάτος) : Γιαννουλάκης 2, Ζαμάνης, Ζαμπούρας 14, Κοντογιάννης 11, Κοντορουχάς 3, Πατσιμάς 5, Φορτσάτος 12, Χωριανόπουλος 2.

Βουνά (Χόντος) : Γεωργίου 11, Γραίκος 14, Κωνσταντίνου 23, Παναγιωτόπουλος Π., Παναγιωτόπουλος Δ., Ράλλης 2, Τουρλιούμης 3, Χόντος 2.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Κωνσταντίνου από τα Βουνά και η ανανεωμένη εικόνα-εμφάνιση των Brooklyn Nerds!