25/11/2023
Titans 9 14 15 18 - 56 -
Tebelwolves 21 9 12 22 - 64 -

Με Κορδαλή το ντέρμπι οι "Tebel"!

Οι Τζερεμές και Κορδαλής κατάφεραν με τρεις τρίποντες βόμβες να κάνουν το παιχνίδι να ανεβάσει... παλμούς από πολύ νωρίς, με τους Titans να μην είναι κακοί αλλά να αδυνατούν να περιορίσουν το επιθετικό κρεσέντο των παικτών του Μαρκάτου, με τους Πόγκα και Κατσιφή ενεργητικούς. Το 9-21 έδειχνε ξεκάθαρα την εικόνα του αγώνα μέχρι στιγμής, με τους Titans να πρέπει να... σκυλιάσουν για να επιστρέψουν! Αυτό έκαναν! Ένας εκπληκτικός Πόγκας έδινε τον ρυθμό, Αντωνουσάκης και Φωτόπουλος έβαζαν τη μπάλα στο καλάθι και το ημίχρονο έκλεισε στο 23-30, σε ένα τρομερό ντέρμπι!

Τί ψυχή έχουν οι Titans! Ο Μπαμπάτσικος ολοκλήρωσε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο από τις 45 μοίρες, είδε τον Κατσιφή να βάζει... μούσκουλα και δύναμη στο ποστ και κάπως έτσι, η παρέα του Γιάννη Ηλιαδάκη έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, όντας πίσω στην τρίτη περίοδο με σκορ 38-42. Εκεί όμως που έπρεπε η άμυνα να κλείσει ακόμη παραπάνω, οι Titans δεν πρόσεξαν όσο έπρεπε και είδαν τον Κορδαλή να ξεχωρίζει και να κάνει τα πάντα ώστε οι Tebelwolves να πάρουν τη νίκη με τελικό σκορ 56-64!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Κορδαλής με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από τους Titans ξεχώρισε ο Γιάννης Φωτόπουλος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/41 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 5/14 βολές, 34 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/43 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 6/10 βολές, 36 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης): Αντωνουσάκης 4, Γλαράκης 7, Ηλιαδάκης Β, Κατσιφής 5, Μπαμπάτσικος 8, Πίστης 4, Πόγκας 4, Τσίτσος 2, Φωτόπουλος 22.

Tebelwolves (Μαρκάτος): Γεράνιος 8, Ζάτας 1, Καραγρηγορίου 12, Καρπούζος 2, Κορδαλής 19, Κυριαζής 13, Μασοκώστας, Πουλάκης 6, Τζερεμές 3.

Τί μας άρεσε: Αμφίρροπο παιχνίδι μέχρι τέλους!