10/06/2024
Summer Kings 17 16 14 13 - 60 -
La Moya 15 7 25 29 - 76 -

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο τα LAMOYA κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

Ο αγώνας ήταν μια συναρπαστική αναμέτρηση που ξεκίνησε με έντονη ένταση και ανταγωνισμό από τα πρώτα λεπτά. Κατά το πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ανταλλάσσουν καλάθια και η πίεση είναι υψηλή από τις δύο πλευρές. Οι καλύτεροι παίκτες των Summer Kings, Ιακωβίδης και Πολυχρονάκος, επιδεικνύουν τις δεξιότητές τους και συμβάλλουν στο να διατηρήσει η ομάδα τους μια μικρή διαφορά.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Summer Kings επιδεικνύουν εξαιρετική απόδοση και αυξάνουν το ρυθμό τους. Με τη συνεχή συμμετοχή των Ιακωβίδη και Πολυχρονάκου, η ομάδα τους καταφέρνει να δημιουργήσει μια αξιόλογη διαφορά στο σκορ, αποδεικνύοντας την τεχνική τους κατάρτιση και την ομαδική συνεργασία διαμορφώνοντας κατ΄ αυτό τον τρόπο το σκορ ημιχρόνου σε 33-22.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, τα LAMOYA κατάφεραν να αναπτύξουν το παιχνίδι τους και να ισοφαρίσουν το σκορ έπειτα από αρκετή ώρα. Οι Summer Kings προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Ιακωβίδη και τον Πολυχρονάκο, αλλά η άμυνα από τα LAMOYA ήταν ασφυκτική και τα ενεργειακά τους όρια ήταν ανίκητα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια καθοριστική περίοδος για τους Summer Kings, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στην πίεση από τα LAMOYA. Τα LAMOYA συνέχισαν να επιδεικνύουν την υπεροχή τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επεκτείνοντας το προβάδισμά τους και κερδίζοντας το παιχνίδι με 60-76.

MVP του παιχνιδιού είναι ο Ανδρέας Μηντζαρίδης ο οποίος πέτυχε 28 πόντους και μοίρασε 7 ασιστ.

Άξιος αναφοράς για τους Summer Kings είναι ο Χαράλαμπος Ιακωβίδης ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Summer Kings: Αποστολίδης 7, Δεκουλάκος 4, Ιακωβίδης 25(2), Κατέρης 4, Λιάκος 6, Νίκου 6, Πολυχρωνάκος 8

LAMOYA: Γεωργιάδης, Δημητριάδης 16(2), Μηντζαρίδης 28(1), Μόκκας 9(1), Παπαιωάννου, Σαμούτης 4, Στρούζας, Τερμεντζής 4, Τσάμογλου 12(2), Τσιλιπάκος 3(1), Φιλυρίδης