16/09/2023
Drunk Team 21 13 13 16 - 63 -
Hellenic Energy 13 9 27 10 - 59 -

Με λυτρωτή τον Γκορόγια!

Με το δεξί ξεκίνησε η Drunk Team τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς επικράτησε της Hellenic Energy με 63-59 στο κλειστό του Περιστερίου!

Από πολύ νωρίς η Drunk Team πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με προσωπικό show του Παούρη με 11 πόντους και 4 του Ζενέλη, προηγήθηκε με 21-13. Ο Παπουτσιδάκης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Καπρέτσος.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με 5 πόντους του Κανιά και 4 του Παούρη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 34-22. Ο Παπουτσιδάκης από την περιφέρεια και οι Γκότσης, Καλαρίδης και Σκαρπέλης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της Hellenic Energy στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 14 πόντους του Παπουτσιδάκη, 4 του Γκότση, 4 του Στάθη και τρίποντο του Θεάκου, η Hellenic Energy ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και προσπέρασε με 47-49. Σοβαρό πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι σε εκείνο το διάστημα, με τους Κανιά και Παούρη να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 47-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων έσφιξαν και έτσι το ντέρμπι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Γκορόγια να βάζει το νικητήριο καλάθι, 4,5" για το τέλος, 63-59, ενώ νωρίτερα τόσο ο ίδιος, όσο και ο Μουλαρογιάννης σκόραραν από 5 πόντους έκαστος. Για την Hellenic Energy πάλεψε και στο φινάλε ο Παπουτσιδάκης, πετυχαίνοντας ακόμη 8 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/26 βολές, 18/40 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/22 βολές, 16/43 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 21 λάθη.

Betsson mvp της Drunk Team ο Παούρης με 22 πόντους, έχοντας 7/8 βολές, 6/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος της Hellenic Energy ο Παπουτσιδάκης με 31 πόντους, έχοντας 9/14 βολές, 8/12 δίποντα και 2/5 τρίποντα, ενώ πήρε 3 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Drunk Team (Κανιάς): Γκορόγιας 8, Μουλαρογιάννης 10 (2), Παούρης 22 (1), Βιτάλης, Κανιάς 10 (1), Τσούρτης 2, Τζάθας 6, Ζενέλης 5

Hellenic Energy (Καπρέτσος): Σκαρπέλης 4, Θεάκος 3 (1), Καπρέτσος 3 (1), Γιαννίμπας 4, Στάθης 4, Διακουμής, Καλαρίδης 4, Παπουτσιδάκης 31 (2), Γκότσης 6, Νάκας

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό φινάλε του ντέρμπι!