15/05/2023
Cosa Nostra 11 22 16 15 - 64 -
Trelakers 11 8 14 12 - 45 -

Με μαέστρο Ρες η Cosa Nostra!

Το βράδυ της Δευτέρας 15 Μαΐου στο Athens Sports Hall, η Cosa Nostra με τον Κυριάκο Ρε να προσφέρει απλόχερα τις μπασκετικές του επιδεξιότητες και βρίσκοντας δώδεκα σουτ τριών πόντων, δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 64 – 45 απέναντι στους Trelakers, κατακτώντας την πρώτη της νίκη στο Summer.

Οι ομάδες επέλεξαν τον γρήγορο ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο και το σκορ ισόπαλο 11 – 11. Η Cosa απειλούσε κυρίως από την περιφέρεια με Γονιδάκη(2) και Ρε, ενώ για τους Κόκκινους, ξεχώρισε ο Αλεξόπουλος με 5 πόντους, με τον Σαπέρα να δίνει λύσεις μέσα στο ζωγραφιστό με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και με όπλο τους τα σουτ από τα 6.75, έστειλαν την διαφορά στο + 14 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Ρες με τρία και Γονιδάκης με δύο αντίστοιχα ήταν οι εκτελεστές της Cosa Nostra! Στην αντίπερα όχθη ,οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν σε αυτόν τον καταιγισμό τριπόντων, είχαν έλλειψη ενέργειας,ενώ αντιμετώπιζαν δυσκολίες και στην επίθεση, με Γώγο(4), Γκορίτσα και Φλωρόπουλο να βάζουν τους μόλις 8 πόντους των Trelakers.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ, με Σαπέρα και Βαρθαλίτη να ηγούνται της επίθεσης μέσα στο ζωγραφιστό με 8 και 4 πόντους αντίστοιχα, όμως η Cosa Nostra με τον Φλυτζάνη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 8 πόντους και το δίδυμο Ρε – Κάκιου(6) να προσφέρει πολύ όμορφες στιγμές, δεν απειλήθηκε και κρατούσε διψήφια διαφορά(49-33).

Τυπικής διαδικασίας, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Trelakers να προσπαθούν να κατεβάσουν την τελική διαφορά, με τον Αλεξόπουλο να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Γώγο να σκοράρει από τa 6.75 και την Cosa Nostra με Κάκιο,Χατζησυμεωνίδη και Γονιδάκη να σκοράρουν εκ νέου από την περιφέρεια , να φτάνει στο τελικό 64-45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Κάκιος με 16 πόντους, 24 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σωτήρης Σαπέρας 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Cosa είχε 11 / 30 δίποντα, 12 / 40 τρίποντα, 6 / 10 βολές, κατέβασε 58 ριμπάουντ, μοίρασε 20 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη. Οι Trelakers είχαν 15 / 61 δίποντα, 2 / 17 τρίποντα, 9 / 18 βολες, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Cosa Nostra (Ρες): Γονιδάκης 15(8ρ.), Κάκιος 16(24ρ.), Ρες 15(8ρ.), Τζαχρίστας (9 ρ.), Φλυτζάνης 13, Χατζησυμεωνίδης 5(7ρ.)

Trelakers(Αλεξόπουλος): Αλεξόπουλος 10(8ρ.), Βαρθαλίτης 7(12ρ.), Γκορίτσας 6(13ρ.), Γώγος 6, Σαπέρας 14(12ρ.), Φλωρόπουλος 2.