Black Mamba 31 11 16 17 - 75 -
Athens Crips 25 14 5 12 - 56 -

Με μαγικό δεύτερο ημίχρονο το Black Mamba!

Εννιά έκανε τις νίκες του στην Master League το Black Mamba καθώς επικράτησε άνετα στο κλειστό του Περιστατικού των Athens Crips.

Εντυπωσιακό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την επίθεση των δύο ομάδων να παίρνει "φωτιά" και τις άμυνες να κάνουν... περίπατο. Το Black Mamba ήταν ένα... κλικ καλύτερο και με 5 τρίποντες "βόμβες" του Μονέου και δίποντα των Μπολοτάκη - Δέδε προηγήθηκε στο 10' με 31-25. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά, ακολουθούσαν τον ρυθμό των αντιπάλων και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στους Ζαγαλάκη, Αργυρούλη και Β. Λάντζα.

Όπως ήταν λογικό και αναμενόμενο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κατά πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση "έχτισαν" διψήφια διαφορά (37-27), όμως οι Crips απάντησαν άμεσα. Με εξαιρετική άμυνα και μεγάλα καλάθια από τον Αργυρούλη, οι φιλοξενούμενοι "ροκάνισαν" την διαφορά και μείωσαν σε 42-39 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, "έσφιξαν" την άμυνά τουςζ έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-5 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +14 (58-44). Ο εκπληκτικός Μονέος συνέχισε να... "πυροβολεί" από την περιφέρεια, ο Δέδες κυριάρχησε και πάλι στο ζωγραφιστό ενώ ο Μαρίτσας ήρθε από τον πάγκο και άρχισε να συνδέεται με το καλάθι. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους φιλοξενούμενους που έκαναν πολλά λάθη, "κόλλησαν" στην επίθεση και είδαν τον αντίπαλο να ξεφεύγει.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, αφού οι Crips με εξαίρεση τον Αργυρούλη κυμάνθηκαν σε ρηχά νερά και δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, έβγαλαν ωραίες συνεργασίες και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 75-56.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μονέος με 22 πόντους (0/1 δίποντο, 7/9 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/56 δίποντα, 9/21 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και έδωσαν 22 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/48 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 10/23 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Black Mamba (Μπασδάνης): Μπολοτάκης 14, Δέδες 19, Ρεπάνης, Χιμπντάν 6, Θεοδόσιου 6, Καριώτης, Μαρίτσας 8 (2), Μονέος 22 (7)

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Ζαγαλάκης 13 (2), Σμυρλής 15 (1), Αργυρούλης 18 (3), Β. Λάντζας 6, Κυρανάκης, Π. Λάντζας, Παπαδόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η εκτελεστική δεινότητα του Μονέου και το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.

Τι δεν μας άρεσε: Η αγωνιστική κατάρρευση των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο.