22/01/2023
Lobsters BC 11 15 17 25 - 68 -
Φιορετσίνα 9 14 13 8 - 46 -

Με μαγικό τέταρτο δεκάλεπτο οι Lobsters!

Κάνοντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι Lobsters κέρδισαν την Φιορετσίνα στο Athens Sports Hall και έκαναν εννιά τις νίκες τους στην Development League.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι Lobsters ήταν ανώτεροι και με τρίποντα του Σαλονικίδη και δίποντα του Δόλια προηγήθηκαν με 11-9. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στους Γεωργακόπουλο και Στασινόπουλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες έγιναν πιο... δραστήριες, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και μας προσέφεραν ωραίο θέαμα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν πάντως να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα με... νύχια και με δόντια, χάρη στους Σαλονικίδη, Δόλια και Τρικαλιώτη. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 14 πόντους με τους Μαλακό, Στασινόπουλο και Γεωργακόπουλο και έδειξαν ότι είναι ικανοί για να πάρουν τη νίκη.

Αποφασιστικό βήμα για τη νίκη έκαναν στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αφού με βομβαρδισμό τριπόντων από τους Τρικαλιώτη, Σαλονίκη και Δόλια, πήραν μια διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί αρχικά να επηρεάστηκαν από τα συνεχόμενα καλάθια των αντιπάλων, όμως στο φινάλε της περιόδου έβγαλαν αντίδραση και με τους Ξυλογιαννόπουλο και Μαλακό μείωσαν σε 43-38.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν την αναμέτρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, αφού με εξαιρετική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 25-8 και έφτασαν πιο εύκολα απ'ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι στο κρισιμότερο σημείο του παιχνιδιού "κόλλησαν" στην επίθεση και γνώρισαν μοιραία την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δόλιας με 24 πόντους (4/11 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 4/6 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/30 δίποντα, 13/36 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/45 δίποντα, 3/19 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Lobsters (Σαλονικίδης): Γλενής, Δόλιας 24 (4), Κουτελάς 7, Μπάρλας, Ραχμάν 5 (1), Σαλονικίδης 14 (4), Τρικαλιώτης 12 (4)

Φιορετσίνα (Μακρίδης): Αθανασόπουλος 3 (1), Γεωργακόπουλος 10 (1), Γεωργακόπουλος 2, Μαλακιες 13, Ξυλογιαννόπουλος 2, Παπαγιάννης 3, Σιώλος 3 (1), Στασινόπουλος 8, Χαραλαμπόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.