31/10/2020
Old Firm BC 10 14 23 - - 47 -
Transporters 10 7 20 17 - 54 -

Με μάγκικη ανατροπή οι Transporters!

Αν και για τρία δεκάλεπτα ήταν πίσω στο σκορ, αν και έχαναν με 47-37 στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Transporters με εκπληκτικό 17-0 σερί στην τέταρτη περίοδο, κέρδισαν την Old Firm με 47-54 και πήραν την πρώτη τους νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development League, μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 10-10. Για την Old Firm από 3 πόντους είχαν οι Τρωγάδας, Μουγκαράκης και Ντραγκότι, ενώ για τους φιλοξενούμενους 4 πόντους είχε ο Σιώτας και ένα τρίποντο ο Κορώσης.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Τζαλαλή ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δράστες στην επίθεση τους Μουγκαράκη (5π), Κούτσικο (3π) και Κανελλόπουλο (3π), πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 7 πόντων, 24-17. Λίγα πράγματα επιθετικά από τους Transporters σε εκείνο το σημείο, με τους Κοκόση, Κορώση και Θοδωρή Γκέο να έχουν από 2 πόντους ο καθένας.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις Φίρμες να μην χάνουν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με 10 πόντους του Ντραγκότι, 5 του Μουγκαράκη, 4 του Λεμονιά και 3 του Κανελλόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 47-37. Τους “Μεταφορείς” κράτησαν οριοοθς σε εκείνο το διάστημα οι Πιπέρος (6π), Σιώτας (6π) και Θεοδωρόπουλος (4π). Σκορ τρίτης περιόδου 47-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο μόνο μια ομάδα πέρασε στο παρκέ και αυτή ήταν η ομάδα του Βρύση. Οι Transporters έσφιξαν την άμυνά τους και με τον Σιώτα να ξυπνάει στα τελευταία λεπτά με 9 πόντους και τον Πιπέρο να προσθέτει 4, έφτασαν στη μεγάλη νίκη – ανατροπή με 47-54, τρέχοντας 17-0 σερί στην τέταρτη περίοδο!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/18 βολές, 7/24 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 12/18 βολές, 18/48 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Old Firm ο Μουγκαράκης με 13 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/3 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Transporters ο Σιώτας με 20 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 7/13 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Old Firm (Τζαλαλής): Κανελλόπουλος 5 (1), Σανταμούρης, Μουγκαράκης 13 (2), Λεμονιάς 5, Κούτσικος 3 (1), Βασιλείου 2, Αναχουρλής 2, Ντραγκότι 13 (3), Σίττας, Τρωγάδας 4

Transporters (Κοκόσης): Γκέος Χ. 4, Θεοδωρόπουλος 4, Σιώτας 20, Κοκόσης 2, Πιπέρος 11 (1), Βρύσης 2, Κορώσης 7 (1), Γκέος Θ. 4

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό come back των Transporters στο τελευταίο δεκάλεπτο!