19/11/2019
Rep-Eat 11 10 12 17 - 50 -
Baca Juniors BC 13 8 8 13 - 42 -

Με Μαμάκο το ροζ για την Rep-Eat

Το βράδυ της Κυριακής, 17 Νοεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, σε ένα δυνατό ματς μέσα σε αθλητικά πλαίσια η Rep-Eat κάνοντας πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 50 – 42 της Baca Juniors και πήρε την δεύτερη νίκη της στον πρώτο όμιλο της Development.

H Baca προηγήθηκε νωρίς στο ματς με 8 πόντους του Κοττέα ενώ η Rep-Eat με βολή του Ντολαπτσή και 4 πόντους του Μαμάκου μείωνε σε 5 – 8. Στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι βρήκαν ακόμα 5 πόντους με τρίποντο του Κασφίκη και δύο βολές του Δημητρουλιά ενώ Μαμάκος και Λατάνης με βολές διαμόρφωσαν το 11 – 13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σιαχάμη για να απαντήσει με ισάριθμα ο Πετεινός (15 – 17). Σοφικίτης, Δημητρουλιάς από τη μία και Πετεινός, Μαμάκος και Κονδύλης από την άλλη διαμόρφωσαν το ισόπαλο 21 – 21 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι κίτρινοι προηγήθηκαν δύο φορές με Λατάνη και Πετεινό, ενώ η Baca με βολές από Χ.Καρέτσο, Σοφικίτη, Αρβανίτη και δίποντο του Δημητρουλιά πέρναγε μπροστά με 25 – 27. Η Rep-Eat στην συνέχεια βρήκε τα πατήματα της και με δύο τρίποντα από Λατάνη , Ντολαπτσή και δίποντο του Πετεινού πήρε το προβάδισμα με 33 – 29 της Μπάκα που έβαλε δύο βολές με τον Σοφικίτη.

Στο ξεκίνημα το τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου οι ερυθρόλευκοι προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς με τρίποντο του Σιαχάμη και βολή του Καρέτσου αλλά η καλύτερη σε εκείνο το διάστημα Rep-Eat με Πετεινό(4), Χαραλαμπίδη, Μαμάκο, Κασιμάτη και Ντολαπτσή πήρε διψήφια διαφορά 43 – 33. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα με καλάθια από Σοφικίτη, Κασφίκη και τρίποντο του Γ. Καρέτσου, όμως οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα 7 πόντων με βολές από Κασιμάτη(3) και Τριανταφυλλίδη (47 – 40). Τελευταία προσπάθεια στο ματς με δίποντο του Δημητρουλιά για την Μπάκα ενώ στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι με ακόμα τρεις βολές από Τριανταφυλλίδη και Κονδύλη υπέγραψαν το τελικό 50 – 42.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Μαμάκος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σιαχάμης με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά η Rep-Eat είχε 15/48 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 14/26 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.
Η Baca είχε 12/49 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 9/21 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ , έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Rep-Eat( Μαμάκος): Ντολαπτσής 5(3ας.), Κασιμάτης 5, Πετεινός 14(7ρ.), Λατάνης 8 11, Χαραλαμπίδης 1, Τριανταφυλλίδης 2 (4ας.), Μαμάκος 11 (9ρ.), Κονδύλης 4 (10ρ.).

Baca Juniors (Βέκκος): Καςφίκης 5, Αρβανίτης 2, Γ. Καρέτσος 3, Κοττέας 8, Σοφικίτης 5 (14ρ.), Χ. Καρέτσος 2 (8ρ.), Δασκαλόπουλος, Σιαχάμης 9, Χανδρινός, Δημητρουλιάς 6, Τσόκας.

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Μαμάκου-Πετεινού ήταν καθοριστικό για την νίκη των Κίτρινων.

Τι δεν μας άρεσε: Τα πολλά σουτ που έχασαν κάτω από τα καλάθια οι ψηλοί της Baca.