18/01/2023
Stefanina Timberwolves 16 31 17 20 - 84 -
Basketόσαυροι 23 19 17 28 - 87 -

Με μεγάλη εμφάνιση του Παπανικολάου οι Basketόσαυροι πήραν την νίκη!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Basketόσαυροι και με τα καλάθια του Χοπτερίδη και του Τσιγαρίδα κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι Stefanina Timberwolves απάνησαν άμεσα με τις τρίποντες βόμβες του Καλλιώρα διαμορφώνοντας το 16-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι Stefanina Timberwolves ανέβασαν την απόδοση τους και κυριάρχησαν στο γήπεδο. Βελτίωσαν την άμυνα τους οδηγώντας τους αντιπάλους τους σε κακές επιλογές στην επίθεση και με όμορφες συνεργασίες του Χουρδάκη και του Καλλιώρα πέρασαν μπροστά στο σκορ. Οι Basketόσαυροι δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση παρά τις προσπάθειες του Παπανικολάου και του Καμπέρη, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τους βρεί πίσω στο σκορ με 47-42.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, με πολλές μάχες καθώς και οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ με τον Παπανικολάου και τον Πρεβενά, όμως οι Stefanina Timberwolves με υπομονή στην επίθεση έβρισκαν λύσεις με τον Δαύρο και τον Πετρίδη να διαμορφώνουν το 64-59.

Στην τέταρτη περίοδο η κούραση έκανε την εμφάνιση της για τους γηπεδούχους. Οι Basketόσαυροι το εκμεταλλεύτηκαν και με τον Παπανικολάου να τρέχει στον αιφνιδιασμό κατάφεραν να βρούν έυκολα καλάθια και να κάνουν την ανατροπή. Οι Stefanina Timberwolves προσπάθησαν να απαντήσουν με αλλά η αστοχία από την περιφέρεια και τα λάθη οδήγησαν στην ήττα με το τελικό 84-87.

MVP του αγώνα αναδύχθηκε ο Αντώνης Παπανικολάουμε 36 πόντους, 14 ριμπάουντ και 9 ασσίστ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκος Καλλιώρας με 39 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Stefanina Timberwolves: Τσορλίδης, Καλλιώρας 39(6), Μπουτκόβαλης 11, Χουρδάκης 12(2), Τσακαλαίδης, Αλβανός, Δαύρος 12(1), Πετρίδης 10.

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 22(2), Πρεβενάς 7(1), Καμπέρης 10, Τσιγαρίδας 12(2), Κιούσης, Παπανικολάου 36(7).

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή μάχη μεταξύ του Παπανικολαόυ και του Καλλιώρα πρόσφερε θέαμα στους θεατές.