28/04/2022
Aladalon 15 18 20 16 - 69 -
Δαλάι Κλάμα 13 19 12 9 - 53 -

Με Μίχα στην Master League οι Aladalon!

Με τον Χρήστο Μιχαηλίδη να πραγματοποιεί ακόμη μια τρομερή εμφάνιση, οι Aladalon κέρδισαν εύκολα τους Δαλάι Κλάμα με 69-53 στον επαναληπτικό της ήττας που γνώρισαν με 59-60 και έτσι του χρόνου θα αγωνίζονται στα σαλόνια της Master League!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Aladalon να προηγούνται με 15-13, χάρη σε 8 πόντους του Μιχαηλίδη και 4 του Βαγγέλη. Ο Φλαπούρης με 5 πόντους και ο Σωτηράκης με 3 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 9 πόντους του Μελανοφρύδη και 5 του Μιχαηλίδη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 28-18, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Δαλάι Κλάμα αντέδρασαν άμεσα και με 8 πόντους του Ντεμελή, 5 του Τσιάρα και τρίποντο του Μπέη, πλησίασαν στον πόντο, 33-32!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μιχαηλίδης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη 10 δικούς του πόντους και 4 του Σουβλέρη, έδωσαν αέρα 9 πόντων στους Aladalon, 53-44! Την ομάδα του Μπουρελάκου κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Σωτηράκης και Ντεμελής με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 53-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aladalon δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με τους Μένεγα, Μιχαηλίδη, Βαγγέλη και Κτενίδη να πετούν φωτιές, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-53! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά οι Δαλάι Κλάμα στο επιθετικό κομμάτι, με τους Τσιάρα, Φλαπούρη και Ντεμελή να βρίσκουν στόχο.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/13 βολές, 27/50 και 2/16 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/23 βολές, 16/35 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Betsson mvp των Aladalon ο Μιχαηλίδης με 25 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 11/17 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Δαλάι Κλάμα ο Ντεμελής με 13 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης 25, Αθανασάκος 4, Σουβλέρης 8, Βαγγέλης 11, Κτενίδης 3 (1), Μένεγας 6, Μελανοφρύδης 12 (1)

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 13 (1), Χατζάκης 3, Φλαπούρης 10, Σωτηράκης 9, Μπαλατσός 2, Νικηταράς, Μπέης 3 (1), Ντεμελής 13 (3), Χρυσάνης

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Aladalon μέσα από την ρακέτα!

Τι δεν μας άρεσε: Οι 16 χαμένες βολές των Δαλάι Κλάμα!