04/10/2019
Skroutz 6 3 7 11 - 27 -
Ιπ-πότες 16 20 19 7 - 62 -

Με «Μου-Δου» οι Ιππότες!

Οι Μούρτζος και Δουβέας ήταν ανίκητοι στις ρακέτες, έδωσαν μεγάλη ώθηση στους Ιπ-πότες από την αρχή και τους οδήγησαν στην πρώτη τους νίκη στον 18ο όμιλο του Basketaki Cup (1-1), «καθαρίζοντας» από το ημίχρονο (9-36), αφού το Skroutz είναι ακόμα σε περίοδο ανακατάταξης και δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά δύο κατηγοριών που το χώριζε από τους αντιπάλους του (0-3).

Η κατάσταση στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν… μοιρασμένη, με τους «σκρουτζαίους» να βρίσκουν στόχο με Χρόνη, Παπαντώνη, Πούλη και να μένουν κοντά στο σκορ (6-8), αλλά μετά οι Ιπ-πότες πήραν τον έλεγχο και άρχισαν ένα σερί, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 6-16, από τα σουτ των Μούρτζου, Δουβέα, Ρουμπή και Σιαπάνη.

Το σερί των «μαύρων» συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι Ανυφαντής, Αγγελής, Μούρτζος έφτασαν το σκορ μέχρι το 6-24 (στο 13’), για να έρθει μια μικρή αντίδραση των «άσπρων», που όμως δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι στην εικόνα του ματς και οι Ρούσσος, Δουβέας, Σιαπάνης ευστόχησαν για να γίνει το 9-36 του ημιχρόνου.

Βελτιώθηκε λίγο επιθετικά το Skroutz στο τρίτο δεκάλεπτο και οι Πούλης, Βελισσαρίου, Χρόνης προσπάθησαν να παίξουν πιο οργανωμένα, αλλά και πάλι δεν άλλαξε η ροή, αφού οι Ιππότες δεν φρέναραν καθόλου και οι Δουβέας, Μούρτζος, Σιαπάνης, Ρούσσος ολοκλήρωσαν το 30ο λεπτό στο 16-55 για την ομάδα τους.

Το μόνο διάστημα που οι «άσπροι» ήταν καλύτεροι και μπόρεσαν να δείξουν κάτι από το πλάνο που έχουν στο μυαλό τους, ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Κατσιάμπα να πετυχαίνει δύο τρίποντα και τους Χαλικιόπουλο, Πούλη να βοηθούν από τη ρακέτα, για να γίνει ένα επί μέρους 11-7, έχοντας από πλευράς Ιπποτών τους Δουβέα, Αγγελή, Ρουμπή να διαμορφώνουν το τελικό 27-62 που τους έδωσε την πρώτη τους νίκη στη σεζόν.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μανώλης Δουβέας με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ, ενώ από τους «σκρουτζαίους» ξεχώρισε ο Γιώργος Κατσιάμπας με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 8/41 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 5/12 βολές, 35 ριμπάουντ (6-29), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 22/61 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 6/11 βολές, 54 ριμπάουντ (20-34), 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Skroutz (Χρόνης): Κατσιάμπας 8 (2), Χρόνης 5, Πούλης 5, Βελισσαρίου 4, Παπαντώνης 2, Χαλικιόπουλος 2, Παπαδημητρίου 1, Λιούμης 7

Ιπ-πότες (Ρούσσος): Δουβέας 17 (1), Μούρτζος 13 (14 reb), Σιαπάνης 8 (11 reb), Ρούσσος 8 (2), Ρουμπής 6, Ανυφαντής 5 (1), Αγγελής 5, Αγγελόπουλος, Κοσιαράς

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το δίδυμο Δουβέα – Μούρτζου, που έδειξε ότι είναι πανέτοιμο για τις μάχες που έρχονται στο δύσκολο πρωτάθλημα!