11/04/2023
Harlems 14 10 13 12 - 49 -
Brazzers 17 23 11 29 - 80 -

Με μπασκετάρα στους “8” οι Brazzers!

Το βραδάκι της Τρίτης 11 Απριλίου στο Athens Sports Hall, οι Brazzers βρήκαν αντίσταση μόνο για ένα δεκάλεπτο από τους απογοητευμένους Harlems και με εντυπωσιακή εμφάνιση στο υπόλοιπο μέρος του αγώνα, έφτασαν στην νίκη με το ευρύ 49 – 80 και μπήκαν στην τελική οκτάδα της Elite by Betsson!

Οι Χάρλεμς μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στα πρώτα λεπτά και οδηγούσαν την κούρσα με το δίδυμο Μωυσίδη με 5 και Σταυρόπουλο με 4 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις, όμως οι Brazzers ισορρόπησαν μετά το πεντάλεπτο, και με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Δαρδαμάνη με δύο τρίποντα και Μπάρμπα με 5 πόντους κατάφεραν να προσπεράσουν 14 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Brazzers μπήκαν αγριεμένοι στον αγωνιστικό χώρο, έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα, έτρεξαν πολύ στο transition και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κωσταντίνο Χρόνη που σκόραρε τέσσερις φορές από τα 6.75, έστειλαν την διαφορά στο + 16 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η παρέα του Ρουσιώτη δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην ενέργεια που είχαν οι φιλοξενούμενοι, μένοντας μοιραία πίσω με 24 – 40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν με κορυφαίο τον Μωυσίδη με 6 πόντους και τους φιλοξενούμενους παρότι δεν ήταν και τόσο καλοί , να κρατούν διψήφια διαφορά, με τον Κούρογλου να παίρνει μπροστά με 7 πόντους(37-51).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Brazzers έκαναν μαγικά πράγματα στην επίθεση πετυχαίνοντας 29 πόντους και με τον Σαμπάνη να εκμεταλλεύεται την δύναμη του μέσα στο ζωγραφιστό με 12 πόντους και τον Χαλκιόπουλο να ανεβάζει στροφές με 7, έφτασαν στο τελικό 49 – 80 που τους χάρισε την πρόκριση για τα πλέι οφ. Για την ομάδα του Ρουσιώτη που είχε αποδεχτεί την μοίρα της, ο Κάντζιος πάλευε σχεδόν μόνος με τρία τρίποντα, με τον Μότσιο να πετυχαίνει άλλο ένα.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Πέτρος Σαμπάνης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Σταυρόπουλος με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Harlems είχαν 16 / 46 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 5 / 12 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Brazzers είχαν 20 / 35 δίποντα, 11 / 33 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Harlems(Ρουσιώτης): Κάντζιος 11, Μωυσίδης 13, Μότσιος 9, Ρουσιώτης, Σιάμος 5(10ρ.), Σπυράτος 2, Σταυρόπουλος 9(11ρ.).

Brazzers(Δαρδαμάνης): Αμπάζογλου 3, Βαρθολομαίος 2, Γιοβάνης 5(10ρ.), Δαρδαμάνης 8, Κουρογλου 13, Μπάρμπας 5, Παπαϊωάννου 4(9ρ.), Σαμπάνης 14(7ρ.), Χαλκιόπουλος 11, Χρόνης 15.

Τι μας άρεσε: Όταν έπιασαν ρυθμό οι Brazzers ήταν απλά εντυπωσιακοί!