15/09/2021
Kolosos Dunk n' Donuts 9 20 12 23 - 64 -
Pourangers BC 7 19 12 14 - 52 -

Με μπόμπερ Καραμπεσύνη οι Donuts!

Το βραδάκι της Τρίτης, 14 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Αρένα, σε ένα παιχνίδι σε πολύ ωραίο κλίμα,ο Kolosos Dunk N’Donuts με τον Βασίλη Καραμπεσύνη σε μεγάλο βράδυ επικράτησε 64 – 52 των Pourangers.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες άργησαν πολύ να μπουν στον ρυθμό του αγώνα καθώς έψαχναν τα πατήματα τους.Μετά τα πρώτα εφτά λεπτά που το σκορ παρέμενε στο 2-3, οι Donuts βρήκαν λύσεις με τρίποντα του Καραμπεσύνη και οι Pourangers απάντησαν με Μπούτζη και Σταυρόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι(9-7).
Σαφώς καλύτερα μπήκαν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Kolosos πήρε τα ηνία του αγώνα με 5 πόντους του Χουλιάρα , καλάθι του Παλλαντζά και γκολ φάουλ του Ζαμπούρα, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσαν Αγαδάκος, Σταυρόπουλος και Μαρκόπουλος 19 – 13. Ακόμα καλύτερος ο ρυθμός στην συνέχεια. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν υπέρ τους το σκορ με κύριο εκφραστή τον Καραμπεσύνη που έβαλε ακόμα δύο τρίποντα, αλλά οι Pourangers απαντούσαν με τον ίδιο τρόπο από την περιφέρεια. Μαρκόπουλος, Δήμου, Γεωργιόπουλος με τρίποντα και 4 πόντοι του Σταυρόπουλου διαμόρφωσαν το 29-26 σκορ ημιχρόνου.
Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα(12-12).Ο Κολοσός κρατούσε υπέρ του την διαφορά με τρίποντα από Παλλαντζά, Δημόπουλό και καλάθια από Ρούσση, Ζαμπούρα και Χουλιάρα, ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους έβαλε ο Μαρκόπουλος, 4 ο Μπούτζης και 3 ο Σταυρόπουλος (41-38).
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Donuts μπήκαν εκρηκτικά με τον μπόμπερ Καραμπεσύνη να σκοράρει δις από τα 6,75. Από κοντά Παλλαντζάς, Χαροκόπος, Χουλιάρας έβαλαν από ενα καλάθι και το σκορ εκτοξεύτηκε στο 53-38. Στην συνέχεια οι Pourangers βρήκαν λύσεις και μείωσαν με 6 του Μαρκόπουλου και 4 του Γεωργιόπουλου, αλλά ο Κολοσσός με τρίποντο του Ζαμπούρα και 6 συνεχόμενους του Ρούσση κλείδωσαν την νίκη και διαμόρφωσαν το τελικό 63-46.
Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Καραμπεσύνης με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Αγαδάκος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Οι Donuts είχαν 25 / 43 δίποντα, 9 / 23 τρίποντα, 5 / 7 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.
Οι Pourangers είχαν 20 / 40 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 8 / 12 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.
Kolosos Dunk N’Donuts(Ζαμπούρας): Ρούσης 12, Χαροκόπος 5 (10ρ.),Καραμπεςύνης 18, Χουλιαράς 11, Δημόπουλος 3, Ζαμπούρας 10 (3ας.), Παλλαντζάς 5(3ας,3 κλ.).
Pourangers(Στρατόπουλος): Κατσαρός, Σταυρόπουλος 13, Δήμου 3, Αγαδάκος 6(7ρ.), Γεωργιόπουλος 7(3ας,3κλ.), Στρατόπουλος, Μπούτζης 6, Μαρκόπουλος 17 (15ρ.).