02/03/2022
Uncle Drew 18 11 27 20 - 76 -
Limoges 17 22 11 18 - 68 -

Με μπόμπερ Χριστοδουλόπουλο ο Uncle Drew!

Το βράδυ της Τρίτης 2 Μαρτίου στον Κολωνό, σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση και την Λιμόζ να παίζει με τέσσερις παίκτες για 15 περίπου λεπτά, οι Uncle Drew ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με τον Βασίλη Χριστοδουλόπουλο να είναι καυτός από την περιφέρεια με πέντε τρίποντα, επικράτησαν με 76 – 68.

Η Λιμόζ έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και με μπροστάρη τον Παπαδόπουλο με 6 πόντους και τον Δαβίλα να ακολουθεί με 4, προηγήθηκε με 4 – 15. Στη συνέχεια οι Drew αντέδρασαν και με τον Χριστοδουλόπουλο να πυροβολεί δις από την περιφέρεια και τον Οικονομάκο να βάζει δύο υπέροχα καλάθια , προσπέρασαν 18-17.

Η Λιμόζ μπήκε καλύτερα και στην δεύτερη περίοδο , με τους Παπαδόπουλο, Δαβιλά και Αναστόπουλο να σκοράρουν, αλλά η άμεση απάντηση των γηπεδούχων με 4 του Κάρμα, τρίποντο του Κανδηράκη και καλάθι του Κογιώνη, έκαναν το σκορ 27 – 24. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και με τον Παπαδόπουλο να βάζει 7 πόντους και τον Σταμάτη να σκοράρει από την περιφέρεια, ξέφυγαν στο ημίχρονο 29 – 39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιμόζ έμεινε με τέσσερις παίκτες και πάλευε με τον απελπιστικά μόνο στην επίθεση Δαβίλα , που είχε 9 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Drew με ηγέτη το οπλοπολυβόλο Βασίλη Χριστοδουλόπουλο με τρία τρίποντα, τον Κογιώνη ογκόλιθο στην ρακέτα με 6 πόντους και τον Κανδηράκη να σκοράρει δύο φορές από τα 6,75 ,διατηρούσαν προβάδισμα 56 – 50.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι με τον Συριανό να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 10 πόντους και τους Κανδηράκη, Βλυσσίδη να βάζουν από ένα τρίποντο, κρατούσαν σχετικά άνετα το προβάδισμα και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 76 – 68. Για τους Λιμουζό, Ο Σταμάτης έβαλε 8 πόντους και από δύο καλάθια οι Παπαδόπουλος και Δαβιλάς.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σωτήρης Κογιώνης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαβιλάς με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Drew είχαν 21 / 46 δίποντα, 10 / 27 τρίποντα, 4 / 6 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Η Limoges είχε 22 / 48 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, 6 / 9 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Uncle Drew(Χριστοδουλόπουλος ):Βλυσσίδης 3(6 ασίστ), Χριστοδουλόπουλος 15(7ρ.), Βαρβαρίδης 6, Οικονομάκος 7, Κογιώνης 14(12ρ.), Κανδηράκης 9, Συριανός 16, Κάρμας 6.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 25(11ρ.), Αναστόπουλος 3, Σαμπάνης 2(11ρ.), Σταμάτης 15(6ρ.), Παπαδόπουλος 23(10ρ.).