22/09/2022
Elitήριοι by pinguin.gr 13 17 10 8 - 48 -
Bonobo BC 20 10 15 15 - 60 -

Με νέο αέρα οι Bonobo!

Ποδαρικό με το δεξί για τους Bonobo στο κύπελλο, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν τους Elitήριους με 48-60 στο ΓΣΠ!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 8-2 στα πρώτα πέντε λεπτά, οι Bonobo έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 13-20, με τους Δουβλίδη και Σταύρο Μπάμπαλη να πετούν φωτιές με 8 πόντους ο καθένας. Ο Κωνσταντινάκος με 5 πόντους και οι Zelmanovic - Θάνος Πατωνίδης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Elitήριοι κατάφεραν από το -12, 12-25, να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 30-27, χάρη σε 8 πόντους του Θάνου Πατωνίδη, 4 του Zelmanovic και 3 του Κωνσταντινάκου. Το σκορ του πρώτου μέρους, 30-30, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Δουβλίδης με έμμεσο τρίποντο, ενώ νωρίτερα ένα τριποντάκι είχε ο Παυλόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα πολλά φάουλ επηρέασαν αρνητικά το παιχνίδι, με τις "Μαϊμούδες" να προηγούνται με 40-45, έπειτα από 6 πόντους του Φουραδούλα και 6 του Σταύρου Μπάμπαλη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Φίλιππος Πατωνίδης, Θάνος Πατωνίδης, Κωνσταντινάκος και Μπαμπλέκος. Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Bonobo δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με δράστες στην επίθεση τους Σταύρο Μπάμπαλη, Δουβλίδη, Φουραδούλα και Παυλόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 48-60! Για τους Elitήριους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Αγιούμπ, Ξενόφος και Zelmanovic.