20/05/2022
Gangsters 24 18 26 22 - 90 -
Athens Pistols 14 10 10 11 - 45 -

Με νέο αίμα οι Gangsters!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον δεύτερο όμιλο της Summer Master League οι ανανεωμένοι Gangsters, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν εύκολα τους 6 Athens Pistols με 90-45 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Athens Pistols στο ματς, αφού με 5 πόντους του Καρνάβα, τρίποντο του Τζίμα και καλάθι του Βρυώνη, προηγούνταν με 7-10 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 10 πόντους του Κουτάντου, 7 του Βασίλη Λάιου και τρίποντο του Μακρή, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 24-14!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 5 πόντους του Μακρή, 3 του Βασίλη Λάιου, 3 του Κουτάντου και 3 του Τσάκωνα, οι Gangsters ξέφυγαν στους 21, 42-21. Το σκορ του πρώτου μέρους, 42-24, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Βεργόπουλος με έμμεσο τρίποντο, ενώ νωρίτερα ο ίδιος είχε πετύχει το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για την ομάδα του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα των Βρύλη – Κεχρή φρόντισε να κλειδώσει τη νίκη, όταν με ακόμη 7 πόντους του Κουτάντου, δύο τρίποντα του Βασιλείου, 5 πόντους του Μαρκόπουλου και 4 του Σαΐτη, έφτασε την διαφορά στους 34, 68-34. Δεν μπόρεσαν οι Athens Pistols να αντιδράσουν σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα, με τους Καρνάβα και Τζίμα να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 68-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Gangsters να επικρατούν με 90-45 , έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Μαρκόπουλου, Μακρή, Γιώργου Λάιου και Τσάκωνα. Για τα Πιστόλια στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βεργόπουλος, Τζίμας και Σαμουήλ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/17 βολές, 30/50 δίποντα και 8/22 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 26(!) ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/24 βολές, 11/30 δίποντα και 4/36 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Gangsters ο Κουτάντος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 2/6 βολές, 10/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Καρνάβας με 9 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 5 κλεψίματα.

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής): Βασιλείου 6 (2), Κουτάντος 22, Τσάκωνας 13, Παλαιοδημόπουλος 6, Σαΐτης 6, Λάιος Γ. 6, Λάιος Β. 12 (1), Μαρκόπουλος 8 (2), Μακρής 11 (3)

Athens Pistols (Βρυώνης): Τζίμας 10 (2), Σαμουήλ 6, Καρνάβας 9 (1), Φωτόπουλος 1, Βεργόπουλος 17 (1), Βρυώνης 2

Τι μας άρεσε: Ο ξέφρενος ρυθμός των Gangsters!