16/05/2022
Basket Case 8 13 15 11 - 47 -
ESDDA Graduates 6 11 13 6 - 36 -

Με νίκη επέστρεψε η Basket Case!

Το μεσημέρι της Κυριακής 15 Μαίου στο Μενίδι, η Basket Case επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους μετά από έξι μήνες και πήρε το ροζ φύλο με 47-36, απέναντι στους ανανεωμένους ESDDA Graduates του Μπάμπη Τσίτσιρα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους, με τον Μανσούρ να είναι σε καλή κατάσταση με 6 πόντους και να οδηγεί την Basket Case στο προβάδισμα με 8-6. Ζαχαριάδης, Λεκάκης και Ναρλής πέτυχαν από ένα καλάθι για τους Graduates.

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα με πρώτο βιολί τον Καλοκαιρινό με 4 πόντους και τους Χέλμη, Μπογιατζή να σκοράρουν από τα 6,75. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι ESDDA είχαν μπροστάρη τον Ναρλή με 4 πόντους, με πέντε ακόμα παίχτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, για το 21-17 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Τσίτσιρα προσπαθούσε να φέρει στα μέτρα της το ματς, με το δίδυμο Ναρλή και Ζαχαριάδη να έχουν από 5 πόντους, αλλά η Basket Case με δύο τρίποντα του Κολιάκου και ένα του Χέλμη, κρατούσε την πρωτοπορία με 36 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, Νανόπουλος, Ναρλής και Λεκάκης πάλευαν να γυρίσουν την κατάσταση για τους ESDDA, όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης. Σαρακινός με 4 πόντους και Κολιάκος, Καλοκαιρινός με 3, ήταν οι μπροστάρηδες για το τελικό 47-36.