05/11/2021
Ice Cream Lovers - - - - - 45 -
Bar Χελώνα - - - - - 57 -

Με νίκη οι βελτιωμένες χελώνες

Ντέρμπι στην κατηγορία της Development League. Ο λόγος για την αναμέτρηση ανάμεσα σε Ice Cream Lovers και BarΧελώνα. Το παιχνίδι ήταν close για ένα μεγάλο μέρος του, αλλά η BarΧελώνα με οδηγό τον πρόεδρο Σπανό κατάφερε να δημιουργήσει μια ασφαλή διαφορά και εν τέλει να πάρει την πολύτιμη 1η νίκη στο πρωτάθλημα. Το σκορ στο τέλος του ματς ήταν 45-57.

Πολύ δυνατά άρχισαν και οι 2 ομάδες όσο αφορά το επιθετικό κομμάτι. 18-14 ήταν το επιμέρους σκορ της 1ης  περιόδου. 10 πόντους έβαλε ο Σπανός που έκανε θραύση ενώ τους υπόλοιπους 4 πόντους της ομάδας του, τους είχε ο Λυκούδης. 8 από τους 9 παίχτες των Lovers σκοράραν στο δεκάλεπτο κάτι ιδιαίτερα δύσκολο!

Αέρα 5 πόντων πήραν οι φιλοξενούμενοι στο 2ο δεκάλεπτο. Τα δικά τους συνέχισε ο Σπανός που πήρε πολλά επιθετικά ριμπάουντ και έφτασε στους 16 πόντους για το α’ ημίχρονο. 2 σερί τρίποντα έβαλε ο μπόμπερ Λαμπρόπουλος. 2 καλάθια πέτυχε ο Γιαννακόπουλος για τους «παγωτατζήδες» που επιθετικά δεν είχαν λύσεις.

Σε διψήφιο και συγκεκριμένα στους 15 πόντους έφτασε η απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων. Σειρά στο σκοράρισμα πήραν οι υπόλοιποι παίχτες της BX, καθώς 2 καλάθια είχε ο Σινογιώργος και από 3 πόντους οι Αγγελόπουλος και Κασιμάτης. Πίσω στο σκορ έμειναν οι ICL που δεν είχαν τρόπο να αντιδράσουν. 5 πόντους είχε ο τίμιος και καλός αμυντικά Δρακόπουλος.

Με την διαφορά στους 15, διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν ουσιαστικά το 4ο δεκάλεπτο. Το μόνο που κατάφεραν οι Ice Cream Lovers, ήταν να μειώσουν στους 12 πόντους. 5 έβαλε ο Γιαννακόπουλος για τους γηπεδούχους που πρέπει να βρουν λύσεις σε διάφορα προβλήματα εν όψη συνέχειας του πρωταθλήματος. Σε 2 καλάθια ευστόχησε ο Αγγελόπουλος και 1 τρίποντο πέτυχε ο Σπανός για το τελικό 45-57 και την δίκαια νίκη της BarΧελώνα!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Σπανός με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ (6-3), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 32:16 λεπτά συμμετοχής. Ο Νίκος Δρακόπουλος ξεχώρισε για τους ICL αν και αγωνίστηκε για μόλις 18:07 λεπτά. Τελείωσε το παιχνίδι με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Σαν σύνολο, οι ICL είχαν 13/33 δίποντα (39,4%), 3/23 τρίποντα (13%), 10/16 βολές (62,5%), 37 ριμπάουντ (8-29), 10 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη. Η BarΧελώνα είχε 18/46 δίποντα (39,1%), 5/20 τρίποντα (25%), 6/13 βολές (46,2%), 40 ριμπάουντ (10-30), 9 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 13 λάθη.

Ice Cream Lovers(Αγγελής): Τσαρμπόπουλος 5, Αγγελής 7, Μιχαλόπουλος 4, Καρκούλιας 1, Στεφανόπουλος 8, Δρακόπουλος 7, Μαραγκός 2 (8 ριμπ), Javier, Γιαννακόπουλος 11 (8 ριμπ).

BarΧελώνα(Παπαδόπουλος): Λυκούδης 6, Λαμπρόπουλος 8, Παπαδόπουλος, Κασιμάτης 1, Αγγελόπουλος 10, Σινογιώργος 6 (8 ριμπ), Σπανός 21 (9 ριμπ), Σταθόπουλος 5 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Σπανού και ο πανηγυρισμός-καραμπίνα!